Tyczka. Bohaterka drugiego planu skoków o tyczce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:43
Igrzyska Olimpijskie już 23 sierpnia. Zawodnicy zmierza się w przeróżnych dziedzinach sportu, m.in. w skoku o tyczce. Jak ważna jest sama tyczka w tej dyscyplinie, czy każdy może skakać na każdej tyczce?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sportpoint

pap włosi euro 2020 finał 1200.jpg
Jak zapamiętamy Euro 2020? "Było totalnie nieprzewidywalnie"

Chwytamy tyczkę, bierzemy rozbieg, odbijamy się i skaczemy. Wygląda prosto, ale takie nie jest. - Nie każdy szybki i silni człowiek może złapać tyczkę, której używają zawodnicy olimpijscy i oddać skok - mówi Dariusz Łoś, trener  którym rozmawiał Jeremi Angowski.- Powiedziałbym nawet, że to niemożliwe, grozi śmiercią lub kalectwem - ostrzega. 


Posłuchaj
04:23 czwórka stacja nauka 14.07.2021 tyczka.mp3 Na jakich tyczkach skaczą tyczkarze? (Czwórka/Stacja nauka)

 

Tyczka używana do skoków o tyczce nie jest bardzo ciężka. Jej waga to około 2,5 kilograma. - Jednak jak się ją weźmie do ręki, chwyci zgodnie z techniką, tak żeby umożliwić sobie oddanie skoku, to waga tyczki znacznie rośnie. To przez to, że środek ciężkości tyczki wypada w innym miejscu niż nasz chwyt - tłumaczy trener. - Tworzy się bardzo długa dźwignia, nawet pięciometrowa, wydaje się, że tyczka wtedy waży znacznie więcej - dodaje. 

Tyczka to dziś to rura, ale jej budowa ewoluowała na przestrzeni lat. - Zaczynało się od tyczek drewnianych, potem babusowe, tyczki metalowe, potem syntetyczne, ale one nie wytrzymywały obciążenia, więc wrócono do metalowych -wymienia rozmówca Czwórki. -  Obecnie stosowane tyczki powstają na bazie żywicy epoksydowej, włókna szklanego, grafitowego czy węglowego, w zależności od etapów technologii. Są zbudowane w postaci rury, a rura to najmocniejsza konstrukcja, jeśli chodzi o wytrzymałość na zginanie i możliwości prostowania, na czym zależy zawodnikom - dodaje. 

Podczas zawodów skoku o tyczce nie ma ograniczeń dotyczących długości tyczki Dariusz Łoś

Dobór tyczki ograniczony jest jedynie technologią jej produkcji i możliwościami zawodnika. - Im tyczka dłuższa, tym większa szansa, że się nie wyprostuje, a na tym najbardziej zależy tyczkarzom - podkreśla trener. - Tyczki różnią się długością, grubością, dobierane są do zawodnika, jego możliwości motorycznych, wzrostu i wagi - dodaje. 

shutterstock_bałtyk woda ratownik plaża 1200.jpg
Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Ci najlepsi tyczkarze świata, których będziemy mieć okazję oglądać podczas Igrzysk Olimpijskich 3 i 5 sierpnia, skaczą na tyczkach o dużej średnicy i grubych ściankach. Większa też jest waga takiej tyczki. 

Zawodnicy startujący w tej dyscyplinie mają też do dyspozycji magnezję lub klej na bazie żywicy sosnowej. Te dwa specyfiki stosuje się by poprawić chwyt, wysuszyć powierzchnię dłoni i tyczki, by poślizg był minimalny. 

- Technika na zawodach jest ważna, ale tyczka też - podkreśla trener Roberta Sobera, który jako jeden z trzech polskich tyczkarzy będzie na reprezentował na Igrzyskach. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 12.35

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-sport wkracza na igrzyska. Pierwsza wirtualna olimpiada

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 08:40
Pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie w grach wideo ruszają już 13 maja. To decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - dla świata e-sportu przełomowa. 
rozwiń zwiń