Słodko, słodziej, najsłodziej. Konsekwencje zasłodzenia organizmu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 13:25
Zdarza się, że jedząc słodycze, nie umiemy się powstrzymać i nie znamy umiaru. W takich przypadkach może dojść do zasłodzenia organizmu, a to niefajne uczucie. 
Słodko, słodziej, najsłodziej. Konsekwencje zasłodzenia organizmu
Foto: Thomas Kelley/StockSnap.io/CC0
shutterstock dziewczyna guma do żucia zabawa 1200.jpg
Żujesz gumę? Rób to tylko przez kwadrans

- Takie zasłodzenie się zdarza, występuje bardzo często, gdy zjemy dużo słodkiego naraz, np. ciasta, batoników - mówi Małgorzata Łyżniak, dietetyk z gabinetu Przyjemność jedzenie. 


Posłuchaj
05:32 czwórka stacja nauka 16.09.2021.mp3 Czym jest zasłodzenie i jak działa na nasz organizm? (Stacja nauka/Czwórka)

 - Takie objadanie się słodyczami nie jest zdrowe i nie wpływie korzystnie na nasz organizm - podkreśla dietetyk. - Ten cukier zjedzony, z batonika czy ciasta, będzie działał wielokierunkowo na nasz organizm - dodaje. 

Okazuje się, że działanie cukru zaczyna się niemal natychmiast po włożeniu słodyczy do ust. - Ten cukier prosty zaczyna się rozkładać już w jamie ustnej. Te cząsteczki glukozy, czyli właśnie cukier prosty, są wchłaniane do krwiobiegu. Gwałtownie wzrasta poziom cukru we krwi, efektem tego jest działanie trzustki, która uwalnia dużą ilość insuliny, której zadaniem jest to, żeby cukier przekształcić w energię. Cześć tego cukru będzie transportowana do mięśni i wątroby - opowiada ekspertka. - Niestety jednak, w związku z tym, że ta porcja czegoś słodkiego była duża i cukru jest dużo, to większość tego cukru trafia do komórek tłuszczowych, jako dodatkowa energia - dodaje. 

Posłuchaj także:

dietetyk dieta owoce zdrowa żywność 1200.jpg
Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?

Kolejny etap to po prostu wzrost tkanki tłuszczowej, ale i niekomfortowe samopoczucie. - Wysoki poziom cukru we krwi to dla nas też stres, organizm wydziela wtedy kortyzol, hormon stresu i efektem jest to, że coraz szybciej bije nam serce, możemy się pocić, wzrasta ciśnienie - wymienia rozmówczyni Macieja Wójcika. - To wszystko są niekorzystne objawy przejedzenia cukrem, zasłodzenia cukrowego - dodaje. 

Na domiar złego, po takim zasłodzeniu cukier spada szybko, może pojawić się osłabienie, lęk, rozdrażnienie, ból głowy. Na kilka godzin nasz układ odpornościowy zostaje upośledzony. - Nie odczuwamy tego fizycznie, ale tak się dzieje. Duża ilość słodyczy daje chwilową przyjemność, ale trzeba pamiętać, że to uczucie dość krótkotrwałe i szkodliwe - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 12.43

pj

Czytaj także

Widzisz pleśń na jedzeniu - wyrzucaj. Unikniesz mykotoksyn

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 15:01
- Zarodniki pleśni są wszędzie. Występują w powietrzu, w kurzu, na powierzchni różnych przedmiotów - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Wysoka wilgotność powietrza sprzyja ich rozwojowi - dodaje. Gdy taka pleśń rozwija się na naszym produkcie spożywczym, nie pozostaje nam nic innego, jak go wyrzucić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile razy można złożyć kartkę papieru?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:44
Jeśli weźmiemy ro rąk kartkę papieru formatu A-4 i zaczniemy ją składać na pół, szybko okaże się, że możemy to zrobić tylko kilka razy. 
rozwiń zwiń