Nieprzeciętni 2022. Doktor z TikToka: najważniejsze jest to, by wyjść ze schematu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 14:26
- Nieprzeciętność to umiejętność kreowania nowych rzeczy i postaw, tego, co można robić, by przy okazji wspierać świat i ludzi, którzy wokół nas żyją - mówi Konrad Skotnicki, znany jako Doktor z TikToka. 
Konrad Skotnicki
Konrad SkotnickiFoto: Max Zieliński/mat. pras.

Wystartowała kolejna odsłona plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni. Poszukujemy ludzi o nietuzinkowych zainteresowaniach, oddanych swoim pasjom, dbających o innych, ale także o środowisko, w którym żyjemy. Tego zdania jest także m.in. Konrad Skotnicki, znany jako Doktor z TikToka. - Nieprzeciętność ma mnóstwo różnych odcieni. To wychodzenie ze schematu, jaki narzuca nam szkoła. Wymyślanie nowych rzeczy, by przy okazji wspierać świat i ludzi, którzy wokół nas żyją. To może być tysiąc różnych elementów: od pomocy bezpośredniej, aż po wprowadzanie zmian systemowych - podkreślał gość Czwórki. 

Konrad Skotnicki to naukowiec zajmujący się na co dzień chemią i badaniem potencjalnych leków przeciwnowotworowych, o czym w bardzo przystępny sposób stara się mówić w sieci. Prywatnie gość Czwórki jest aktywistą klimatycznym i fanem Puszczy Białowieskiej. - Kluczowe więc dla mnie jest to, by o klimacie mówić w sposób ciekawy, dlatego dwugodzinne wykłady staram się podać w kilkuminutowej, skondensowanej formie. Nie staram się zastępować odbiorcom studiów, to raczej taka promocja nauki - tłumaczył w rozmowie z Czwórką. - Sam interesowałem się nauką, zanim zostałem naukowcem, jednak ludzi z tą pasją jest w naszym kraju wciąż mało - mówił. 

W tym roku Konrad Skotnicki jest jednym z członków jury w plebiscycie Nieprzeciętni. W rozmowie z Czwórką przyznał, że ważne dla niego jest podejście finalistów do ekologii i działanie na rzecz klimatu. - Przemawia do mnie przede wszystkim aktywizm klimatyczny i działalność młodzieżowych ruchów. Ludzie ci wprowadzili do publicznej debaty to, czego nie udało się wprowadzić klimatologom i ekologom przez wiele lat: świadomość, że kryzys ekologiczny już tu jest, a my już ponosimy jego konsekwencje - podkreślał ekspert. - Musimy rozmawiać na ten temat, dyskutować, ale jednocześnie działać, aktywizować się - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
05:58 _PR4_AAC 2022_03_21-12-24-05.mp3 Kim są ludzie nieprzeciętni? Mówi Konrad Skotnicki (Stacja Nauka/Czwórka) 

Plebiscyt Nieprzeciętni 2022 trwa od 21 marca. Zgłoszenia nasyłać można do 17 kwietnia. Chęć uczestnictwa w plebiscycie przekazujcie za pomocą formularza na stronie internetowej Czwórki lub drogą mailową na adres nieprzecietni@polskieradio.pl. Kandydatów mogą proponować przyjaciele, rodzina, znajomi, współpracownicy, zgłaszać się mogą także sami zainteresowani. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek pomiędzy 18. a 35. rokiem życia.

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<< 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał: Konrad Skotnicki (Doktor z TikToka)

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Jaki wpływ mają na nas media społecznościowe?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 15:15
Jakie mechanizmy rządzą światem social mediów. Co się kryje po drugiej stronie ekranu? Jakie zagrożenia może to dla nas nieść? Na te pytania próbuje odpowiedzieć film "The Social Dilemma".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Ostatni tydzień na zgłoszenia!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 06:00
Czwórka szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami. Do wygrania cenne nagrody: cyfrowe radioodbiorniki, a także słuchawki i głośniki bluetooth. Na zgłoszenia zostało tylko kilka dni!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. "Szukamy ludzi po prostu wyjątkowych"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 11:13
- Poszukujemy osób jeszcze bardziej wyjątkowych spośród tych wyjątkowych. Takich, którzy zajmują się czymś nietuzinkowym, mają pasje i chcą je rozwijać - mówiła dyrektor-redaktor naczelna Czwórki Hanna Dołęgowska. 
rozwiń zwiń