Czy biotyczne baterie uratują naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:55
Zepsute warzywa i owoce już nie muszą się kojarzyć z marnotrawstwem. Można je wykorzystać przy produkcji tzw. biotycznych baterii, które - jak twierdzą studentki ze School of Form Uniwersytetu SWPS - mogą nawet uratować planetę.
Biotyczne baterie można wykonać z  pigmentów warzyw, owoców i mikroorganizmów
Biotyczne baterie można wykonać z pigmentów warzyw, owoców i mikroorganizmówFoto: shuterstock/ING Studio1985

W obliczu kryzysu energetycznego projekt studentek ze School of Form Uniwersytetu SWPS może się okazać rewolucyjny. Do wytworzenia biotycznej baterii można wykorzystać nieoczywiste składniki.


Energia z warzyw i owoców?

Przez ostatnie półtora roku trwały prace nad produkcją energii z warzyw, owoców i mikroorganizmów. - Dodałyśmy warzywa i owoce, które zawierają bardzo mocne pigmenty i reagują z fotonami ze światła słonecznego. Okazuje się, że dla pozyskania energii możemy wykorzystywać rzeczy, które stosujemy w kuchni - mówi koordynatorka projektu Paulina Grabowska. - Fajne jest też to, że do wytworzenia baterii i ogniwa możemy wykorzystywać nie tylko owoce, ale także odpady.

Cała sztuka polega na tym, żeby po wykorzystaniu baterii takie ogniowo ponownie spożytkować. - Ważne jest także zaprojektowanie cyklu regeneratywnego. Czyli żeby opracować proces pozyskiwania roślin i przetwarzania bioelektroniki tak, żeby nie wpaść w kolejny problem - mówi rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Technologia jest zawsze mieczem obusiecznym. Kiedy rozwiązujemy jedną rzecz, zaraz pojawiają się nowe wyzwania, którym trzeba stawić czoła.


Mikroorganizmy, które wytwarzają energię

Jak przyznaje jedna z uczestniczek projektu, Karolina, pozyskanie materiałów do projektu wymagało nieco zachodu. Zbierano je nie tylko w naturze, ale także w restauracjach i barach. - Po zebraniu wystarczającej ilości materiałów zaczęła się zabawa. Ostatecznie powstały różne projekty m.in. właśnie biobaterie, w których wykorzystywałyśmy mikroorganizmy, które wytwarzały energię - opowiada. - Dzięki niej mogłyśmy zasilić niewielkie obiekty.

Źr. Youtube/Uniwersytet SWPS/ Czy projekt studentek School of Form uratuje naszą planetę?


Przydatne po zużyciu

Po wykorzystaniu takie baterie można kompostować i zrobić z nich nawóz. Następnie może być on użyty przy nawożeniu roślin, których pigmenty będą z kolei wykorzystane przy uzyskiwaniu bioelektroniki. - Będziemy także pozyskiwać biogaz, czyli metal. To jest fajny energetyczny ciąg. Jest to także przykład na wykorzystanie idei gospodarki obiegu zamkniętego, której konieczność zastosowania pokazałyśmy w filmiku podsumowującym projekt - opowiada Paulina Grabowska.


Posłuchaj
03:54 Czwórka/Stacja Nauka - biotyczne baterie 23.06.2022.mp3 W audycji mówimy o biotycznych bateriach wykonanych z roślin (Stacja Nauka/Czwórka)

Film wszystko wytłumaczy

Film utrzymany jest w stylistyce lat 50. i nawiązuje do panującej wówczas w USA obawy o przyszłość. - Przywołuje strach, który wyczuwało się w tamtych czasach i towarzyszące mu widmo braku energii, które niedługo może i nas dotknąć - tłumaczy Karolina. - W ten trochę romantyzujący sposób, retro, postanowiłyśmy przekazać to, jak wyglądają nasze projekty.

Młode badaczki stworzyły także kompostowaną wersję komórek fotowoltaicznych, do których działania wykorzystały buraki, ich odpady oraz sok.

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 12.45

pj

Czytaj także

Czekają nas susze w Polsce? "Pustynnienie może się nasilać"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 13:43
Jak tłumaczył w rozmowie z Czwórką prof. Bogdan Chojnicki, jest ekstremalnie: albo zbyt wilgotno, albo zbyt sucho, chociaż to dopiero początek wiosny. - Z jednej strony zalewają nas fale deszczu, z drugiej mamy okresy, gdy jest po prostu susza - mówił ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trawnikowy" dylemat - kosić czy nie kosić?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 15:40
Wiosna w pełni, a wraz z nią rozpoczęło się koszenie podwórkowych i miejskich trawników. Ekolodzy protestują, że to działanie, które prowadzi do degradacji środowiska i utrudnia retencję wody. Sprawdzamy, dlaczego jeszcze warto powstrzymać się od koszenia traw.
rozwiń zwiń