Szybszy od Formuły 1. Z jaką prędkością lata sokół?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 17:40
Najszybszy ptak świata żyje... w Polsce. I pędzi dużo szybciej niż nasze najlepsze pociągi. Na dodatek nietrudno go zobaczyć, nawet w środku dużego miasta. Sokole oko nie jest potrzebne, żeby przyjrzeć się bliżej sokołowi.
Sokół wędrowny -  podczas polowania prześcignąłby nawet najszybsze sportowe samochody
Sokół wędrowny - podczas polowania prześcignąłby nawet najszybsze sportowe samochodyFoto: Chris Hill/Shutterstock

Wytrawny strateg

Za to sam sokół ma świetny wzrok i jest w stanie odróżnić od siebie nawet 129 intensywnych błyśnięć światła w ciągu sekundy. - Najpierw wzbija się wysoko, a kiedy wypatrzy swoją ofiarę, natychmiast opada na nią lotem pionowym, podczas którego steruje lotkami, skrzydłami i ogonem. Jest przy tym niezwykle precyzyjny i szybki - tłumaczy Kacper Kowalczyk - przyrodnik, weterynarz, autor poniedziałkowego wydania audycji "Dajesz radę".

Najszybszy ptak

Sokół wędrowny uważany jest za najszybszą istotę na Ziemi. - W locie poziomym osiąga około 110 km na godzinę, to może nie jest superimponujące, ale w locie pionowym, pikującym, w czasie polowania te ptaki rozpędzają się zwykle do 180 km na godzinę. Ale to i tak nie wszystko, na co je stać – tłumaczył w Czwórce Jacek Karczewski ze stowarzyszenia "Jestem na pTak". Sokoły wędrowne poddano badaniom i zmierzono ich osiągi. Okazało się, że te ptaki w locie poziomym mogą osiągnąć prędkość 400 km na godzinę, a pikując - nawet 625 km. To oznacza, że podczas polowania sokół prześcignąłby nawet najszybsze sportowe samochody.

Gwiazda internetu

W latach 70. i 80 ub. stulecia przez pestycydy, którymi opryskiwano uprawy, te drapieżne ptaki niemal w Polsce wyginęły. Dziś powracają, a w środowisku miejskim gustują w wysokich budynkach.  Sokół jest ptakiem średniej wielkości i waży do 800 gramów. Występuje prawie na całym świecie, poza Antarktydą. – Sokoły od zawsze były obiektem zainteresowania badaczy, a sokolnictwo jest dziedziną istniejącą od bardzo dawna. Tylko dzięki zgromadzonym przez lata doświadczeniom udało się odtworzyć populację tych ptaków – opowiada Janusz Sielicki ze Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Życie polskich sokołów można codziennie podglądać w sieci, dzięki m.in. kamerom stowarzyszenia. – Najsłynniejsza para, która jest z nami już od 20 lat, żyje sobie na dachu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

Posłuchaj
05:38 CZWórka Stacja Nauka - sokol 22.07.2022.mp3 Najszybszy ptak na ziemi - co musisz wiedzieć o sokole wędrownym? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 12.24

Czytaj także

Czajka. Ptak pełen melancholii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 16:19
- Właśnie trwają ich gody. Te ptaki są więc radosne i podekscytowane tym, co je czeka, ale jednocześnie ich śpiew jest bardzo melancholijny - mówił w rozmowie z Czwórką ekspert Jacek Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muszka owocówka - psujący się owoc wyczuje z odległości kilometra

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 15:44
Sezon owocowy to zwykle najlepszy czas dla muszek owocówek, zwanych też drozofilkami od ich łacińskiej nazwy Drosophila melanogaster. Owady te uwielbiają cukier zawarty w owocach, tam chętnie żerują i się rozmnażają. 
rozwiń zwiń