Kongres Nauka i Media od lat tworzy pomost między naukowcami i dziennikarzami

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 15:58
Wiele naukowych emocji szykuje się na polskim wybrzeżu. Już w poniedziałek odbędzie się Kongres Nauka i Media 2022, którego patronem medialnym jest Czwórka. Na tym wydarzeniu poznamy nazwisko Rzecznika Nauki 2022.
dd
ddFoto: Shutterstock

Przeglądając prasę, oglądając telewizję czy słuchając radia, możemy mieć wrażenie, że nauka nie jest tam częstym gościem. Monika Koperska, wiceprezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, podkreśla jednak, że do tak postawionej hipotezy należałoby podejść z naukowymi narzędziami i udowodnić ją lub obalić.

- My, jako Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, od lat spotykamy naukowców i dziennikarzy podczas wydarzenia, które nazywamy szybkimi randkami naukowo-dziennikarskimi - opowiada. - W tym roku takie randki zorganizowaliśmy w ośmiu ośrodkach. W każdym z tych miejsc przeszkoliliśmy po kilkunastu naukowców, umówiliśmy ich z lokalnymi dziennikarzami - dodaje. - Z tych grup wybraliśmy najlepszych, których będziemy chcieli zmierzyć na scenie podczas Kongresu Nauka i Media 2022. 

Kongres Nauka i Media odbywa się już czwarty raz, dziennikarsko-naukowe randki zorganizowano po raz dziewiąty. - Mam wrażenie, że od wielu lat staramy się tworzyć pomost między nauką i mediami - podkreśla gość Czwórki. 

Naukowcy mówią ludzkim głosem

Maciej Wójcik zauważa, że w mediach obserwujemy, że naukowcy mówią w bardzo przystępny sposób, zrezygnowali ze specyficznych, branżowych terminów, a zwykłymi słowami docierają do zwykłego odbiorcy swoich tez. - To pokłosie fali i trendu popularyzacji nauki, który obserwujemy już od ponad dekady - zauważa rozmówczyni Czwórki. - Na tej fali pojawiły się przeróżne konkursy, jak Fame Lab. Dziś staramy się wypełnić przestrzeń po Fame Lab, umocnić ten ruch - dodaje. 


Posłuchaj
05:35 czwórka stacja nauka 02.12.2022.mp3 Na Kongres Nauka i Media 2022 w Gdyni zaprasza Monika Koperska (Czwórka/Stacja Nauka)

 

W 2021 roku na Kongresie Nauka i Media został stworzony manifest popularyzatora nauki, który mówi o pięciu podstawowych wyzwaniach takich działań. - Dziś próbujemy wprowadzić naukę pod strzechy bardzo systemowo. Na warsztatach i szkoleniach tworzymy wsparcie systemowe naukowców w zakresie popularyzacji nauki - mówi Monika Koperska. - Myślę, że wszystkie osoby, które chcą się przyczynić do tego, by w mediach było więcej nauki, powinny przyjechać na nasz kongres. 

5 grudnia, podczas Kongresu, dowiemy się też, kto został Rzecznikiem Nauki 2022 i zgarnął finansową nagrodę. 

Kongres Nauka i Media 2022 odbędzie się 5 grudnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, przy alei Zwycięstwa 96/98, w godzinach 10.00-18.00.
Czwórka objęła wydarzenie swoim patronatem.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Gość: Monika Koperska (wiceprezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 02.12.2022

Godzina emisji: 12.38

pj/kor

Czytaj także

Dlaczego niebo nie jest czarne? To wina smogu świetlnego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 15:16
Oglądanie gwiazd relaksuje i ma w sobie coś z magii. Niestety w dużych miastach coraz rzadziej jest ku temu okazja. Nic więc dziwnego, że ekolodzy, naukowcy i pasjonaci astronomii coraz głośniej mówią o zanieczyszczeniu światłem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy wynalazcy. "Kłótnia z Einsteinem i prototyp peceta"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 14:00
Młodzi polscy naukowcy pracują nad podbojem kosmosu, tworzą algorytmy pomagające w walce z koronawirusem, a nawet wytwarzają prąd z warzyw. Ich wyobraźnia nie zna granic, podobnie jak polskich wynalazców z poprzednich dekad. 
rozwiń zwiń