Szczepionka antynarkotykowa. To koniec uzależnień?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 14:39
W ostatnich latach o szczepionkach mówi się dużo. Przeważnie jednak chodzi o antidotum na COVID-19 czy grypę. Tymczasem naukowcy z Houston opracowali szczepionkę przeciwko części narkotyków. 
dd
ddFoto: shutterstock/Billion Photos

Naukowcy z Uniwersytetu w Huston stworzyli szczepionkę przeciw narkotykom i właśnie teraz czekają na testy na pacjentach. Anna Depczyńska zapytała Artura Malczewskiego z Krajowego Centrum Przeciw Uzależnieniom, czy to koniec z uzależnieniami. 

- Od ponad 20 lat zajmuję się próbą opisu tego zjawiska. Widzę problem, który występuje w wielu krajów, szczególnie w USA. Mamy tam do czynienia z rosnącym używaniem i liczbą zgonów związanych ze stosowaniem opioidów, fentanyli. Podobny problem występował kilka lat temu w Estonii - wyjaśnia specjalista. - Pomysł szczepionki wydaje się bardzo interesujący. Pojawiają się pewne wątpliwości: przy zaszczepieniu takiej osoby, wyłączamy używanie fentanyli w leczeniu przeciwbólowym. Wciąż jednak można zastosować inne opioidy używane w medycynie. Amerykańska szczepionka nie wyłączy całkowicie możliwości używania opiatów - dodaje. 

Artur Malczewski podkreśla, że opioidy w odpowiednich dawkach, pod odpowiednią kontrolą używane są też w medycynie, przykładem jest morfina. - Odcięcie pacjenta całkowicie od opioidów byłoby ryzykowne - wyjaśnia. 


Posłuchaj
03:37 czwórka stacja nauka 22.12.2022.mp3 Jak działa pierwsza szczepionka przeciwko narkotykom? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Fentanyle są bardzo niebezpiecznymi środkami. Dlatego amerykańscy naukowcy wynaleźli szczepionkę, która "odłącza" ich działanie. Osoba zaszczepiona po zażyciu nie odczuje "efektów euforyzujących". 

Posłuchaj także:

- Oczywiście dzięki szczepionce wykluczymy fentanyle, jednak osoba uzależniona może chcieć sięgnąć po inne substancje odurzające - zwraca uwagę rozmówca Czwórki. - Zawsze więc kluczowe jest leczenie za pomocą terapii. Szczepionka jej nie zastąpi. Takiej osobie trzeba pomóc, wzmocnić ją, by nie potrzebowała tych substancji - podkreśla.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 12.35

pj/kor

Czytaj także

Szczepionka antynarkotykowa - czy powstrzyma falę narkomanii?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:40
Naukowcy z USA opracowali recepturę szczepionki, która ma pomóc w walce z uzależnieniami. Działa jak tradycyjna szczepionka - substancja psychoaktywna jest blokowana przez układ odpornościowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry przykład, więź i moc atrakcji świata - by młody człowiek nie sięgnął po używki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 18:40
Narkomania była problemem kojarzonym z patologią społeczną. Wydaje się, że dziś spowszedniała. Coraz młodsi ludzie sięgają po marihuanę, duże dawki leków przeciwbólowych, antydepresantów. Aby temu zapobiec warto stawiać na więź i korzystać z możliwości, które daje świat. 
rozwiń zwiń