Czy sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc uzależnionym?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 12:10
Aplikację Nałogometr 2.0 stworzyli naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Pomaga ona osobom uzależnionym wychwytywać nawrót choroby. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Victoria_Borodinova/pixabay

Kiedyś narkomania była problemem kojarzonym z patologią społeczną. Wydaje się, że dziś spowszedniała. Coraz młodsi ludzie sięgają po marihuanę, duże dawki leków przeciwbólowych, antydepresantów. Coraz częściej też nadużywają alkoholu. Około 80 proc.  uzależnionych od alkoholu wraca do picia mimo skończonej terapii. U heroinistów jest jeszcze gorzej - tu już 90 proc. pacjentów wraca do nałogu - zaledwie po roku abstynencji. 

Ogólnopolskie Badanie Nałogów (OBN) to projekt zainicjowany przez psychologów Polskiej Akademii Nauk, aby wspierać osoby wychodzące z nałogów. Owocem ich pracy jest Nałogometr - inteligenta aplikacja mobilna, która w czasie rzeczywistym przewiduje prawdopodobieństwo ryzyka zachowań nałogowych z wyprzedzeniem nawet do 48 godzin i oferuje nowoczesne metody wsparcia psychologicznego. Za projektem OBN i aplikacją Nałogometr stoją m. in. dr hab. Mateusz Gola, dr Karol Lewczuk, dr Bohdan Woronowicz oraz Maria Banaszak, którzy od kilku dekad zajmują się badaniem oraz terapią uzależnień. To bardzo duże przedsięwzięcie, dlatego w zespole pracują również specjaliści z obszaru badań naukowych nad uzależnieniami oraz sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Projekt realizowany jest we współpracy z tak znanymi ośrodkami jak: MONAR, klinika AKMED, Chińska Akademia Nauk w Pekinie oraz Uniwersytet Kalifornijski w San Diego.

Gościem audycji będzie współtwórca Nałogometru Maciej Skorko z Instytutu Psychologii PAN. 

***

Na "Strefę Prywatną" - w środę (10.08) o godz. 20.05 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul


Czytaj także

Jak uzależniają się ludzie młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:50
Poprawiają samopoczucie, "ulepszają" rzeczywistość, pomagają się odprężyć i uciec od trudności. Używki działają na krótką metę i zastawiają na nas wiele pułapek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek ćpania. "Współczesny narkoman boi się strzykawki"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 10:40
Narkotyki są wielowymiarowe, a narkomani to nie tylko ludzie koczujący na dworcach. O "bananowym" ćpaniu już trzy lata temu opowiadał Mata w "Patointeligencji", a teraz o "hajlandzie" piszą w swojej książce Maria Banaszak i Agata Jankowska.
rozwiń zwiń