Suwałki, a może Żywiec - gdzie jest polski biegun zimna?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 17:40
Kiedy w Polsce mówimy: chłód, myślimy: Suwałki. To właśnie tam od lat notuje się najniższe średnie temperatury, ale szukając bieguna zimna, musimy ruszyć dalej - na południe. 
Najzimniejszą zimą była ta z przełomu lat 1928 i 1929. To wtedy, 11 lutego 1929 roku, zanotowano w Polsce najniższą temperaturę, -43 st. C., tyle że pomiaru dokonano zwykłym termometrem
Najzimniejszą zimą była ta z przełomu lat 1928 i 1929. To wtedy, 11 lutego 1929 roku, zanotowano w Polsce najniższą temperaturę, -43 st. C., tyle że pomiaru dokonano zwykłym termometremFoto: shutterstock/illustrissima

Najniższe temperatury - w wysokich górach

Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej, w którym odnotowano najniższą minimalną temperaturę powietrza danej hemisfery. - W Polsce najczęściej jest tak, że najchłodniejsze są fragmenty północno-wschodnie, czyli rejony Suwalszczyzny. Jeśli natomiast spojrzymy lokalnie, to okazuje się, że najniższe temperatury występują u nas na obszarach wysokogórskich - mówi dr Bartosz Czernecki z Zakładu Meteorologii i Klimatologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  

Rekordów ciepła jest więcej niż zimna

Niezmiennie od 1929 roku rekord chłodu należy do położonego na blisko 400 m n.p.m. Żywca, gdzie termometry wskazały -40,6 st. C. Ale zdaniem naukowca wysoko w Tatrach jest szansa na zarejestrowanie o wiele niższych temperatur. - Wykonaliśmy pomiary pilotażowe i wytypowaliśmy kilka takich miejsc, które są najchłodniejsze - nie tylko w skali Tatr, ale w skali całej Polski. Chcemy tam zainstalować stały punkt pomiarowy, który z interwałem co jedną minutę będzie sprawdzał temperaturę powietrza - wyjaśnia. - To, że w tym roku mamy szansę zanotować kolejne rekordy chłodu, nie oznacza, że nasz klimat się poprawia, bo rekordów ciepła mamy zdecydowanie więcej niż temperatur ekstremalnie niskich. Ale wartości niskie nadal będą występować, tylko że dużo rzadziej.

Sprawdź też:

Na Śnieżce i na Kasprowym wcale nie jest tak zimno

Na siłę danego mrozowiska wpływa kilka czynników. - Najbardziej istotnym elementem jest wysokość nad poziomem morza. W Polsce mamy dwa obserwatoria wysokogórskie: na Śnieżce i na Kasprowym Wierchu, ale okazuje się, że to nie są miejsca, w których odnotowujemy rekordowo niskie temperatury powietrza - przyznaje rozmówca Szymona Majchrzaka. - Tutaj wchodzi w grę drugi element, czyli forma terenu. Żeby mrozowisko było wyjątkowo silne, musimy mieć wklęsłą formę terenu. I takie właśnie warunki mamy w masywie Czerwonych Wierchów. Tam zorganizujemy naszą ekspedycję badawczą, kiedy tylko Park Narodowy dam nam na to zielone światło.    

Posłuchaj
04:41 CZWÓRKA Stacja Naula - biegun zimna 08.02.2023.mp3 Gdzie leży polski biegun zimna? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zima w kosmosie

A gdzie jest najzimniej w kosmosie? - W obłokach, gdzie powstają gwiazdy. Tam temperatura dochodzi do -273,15 st. C. To ciekawe, że w najzimniejszym miejscu powstają najbardziej gorące gwiazdy - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowałSzymon Majchrzak

Data emisji: 8.02.2023

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Co robią pszczoły zimą? "Pracują, nawet gdy pada śnieg"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 16:04
- Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, tworzą tzw. kłąb, by utrzymać wysoką temperaturę w ulu. To oznacza, że nawet zimą owady te dalej ciężko pracują - opowiada pszczelarz Kamil Baj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morsowanie. Dlaczego uczestnicy zimowych kąpieli nie zanurzają rąk?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:14
- Jeśli w czasie morsowania zanurzymy dłonie pod wodę, poziom wyziębienia naszego ciała bardzo szybko wzrośnie - mówił Igor Janik, dwukrotny olimpijczyk, mistrz Polski w rzucie oszczepem, a obecnie trener personalny i twórca grupy morsów w Trójmieście. 
rozwiń zwiń