Zima w ulu. Co robią pszczoły kiedy pada śnieg?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:40
- Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, tylko w stan hibernacji. Ale to nie znaczy, że robią sobie wolne, bo one dalej ciężko pracują - opowiada pszczelarz Jakub Jabłoński z Sierpca, gdzie powstaje miód kasztelański.
Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, natomiast ich zimowanie trwa od listopada do marca.
Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, natomiast ich zimowanie trwa od listopada do marca. Foto: Polikarpova Darya/Shutterstock.com

Ciało pszczoły musi być utrzymywane w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie grozi jej śmierć. - Żeby tego uniknąć zbierają się w kłąb. Machają skrzydłami i w ten sposób wytwarzają energię cieplną, która pozwala utrzymać temperaturę na poziomie 20 stopni - wyjaśnia pszczelarz. - Wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz ula, pszczoły podwyższają ją lub obniżają w jego wnętrzu.

Posłuchaj
04:38 CZWÓRKA Stacja Nauka - pszczoly 29.11.2021.mp3 Jak pszczoły zimują i co robią, kiedy nie wychodzą z ula? (Stacja Nauka/Czwórka)

W kłębie robotnice siedzą bardzo blisko siebie i tworzą otoczkę, która ma na celu niedopuszczenie do zbytniego wychłodzenia wnętrza ula. - W centrum znajduje się królowa, ale to nie ona decyduje o przetrwaniu innych pszczół. Wszystko zależy od stanu ich zdrowia i przygotowania do zimowania.

ZOBACZ: Światowy Dzień Pszczół. Jak pomóc tym owadom przetrwać?

Zimowla u pszczół trwa od 100 do 150 dni. W tym czasie pszczoły nie opuszczają ula. A to, jak będzie toczyć się ich życie, w dużej mierze zależy też od pszczelarzy. - Kiedy sezon letni zbliża się ku końcowi, staramy się odpowiednio zabezpieczyć ule. Musimy też zadbać o ich pożywienie - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Pszczoły zimą jedzą miód, a naszą rolą jest kontrolowanie tego, czy mają go pod dostatkiem. Pszczelarze dokarmiają też pszczoły, najczęściej syropem wodno-cukrowym, podawanym w płynnej formie do ula. Pszczoły pobierają ten syrop, układają go w ramki i korzystają z niego w trakcie zimowli.

Posłuchaj także:

Na zimujące pszczoły duży wpływ ma zachowanie spokoju i ciszy w pobliżu pasieki. Pasiece zagrażają także opady i wiatry, dlatego ważne jest, aby odpowiednio ochronić ule i zadbać o szczelność daszków, a także o konserwację pszczelich domów.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.11.2021 

Godzina emisji: 12.30

kul

Czytaj także

Osy też są pożyteczne? "Zapylają, chronią plony, leczą"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 13:20
Osy należą do drapieżników, a ich ofiarami często stają się owady zagrażające plonom. Obliczono również ich wartość jako zapylaczy, którą oszacowano na 250 mld dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolory jesieni - dlaczego liście zmieniają barwę?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:30
Jesienią, gdy słońca mniej, więcej opadów i krótsze dni, liście zmieniają kolor. Przez kilka tygodni jesteśmy świadkami nieprawdopodobnej feerii barw - od złotych i pomarańczowych, przez czerwone, po brunatne. Sprawdzamy, dlaczego tak się dzieje.
rozwiń zwiń