Skąd bierze się ból rąk, kiedy jest nam zimno? Co oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 11:50
Gdy zimno na zewnątrz doskwiera nam chłód, przy niższych temperaturach czasem aż boli. Na marznięcie narażone są najbardziej dłonie. Pojawiający się ból, jak się okazuje, ma dla nas kolosalne znaczenie. Sprawdzamy jakie.
Zimą, ręce szczególnie są narażone na chłód
Zimą, ręce szczególnie są narażone na chłódFoto: shutterstock/Leszek Glasner

- Ból jest nieprzyjemnym doznaniem, powstaje wtedy, kiedy są pobudzane specjalnej klasy receptory - mówi Kinga Dziobiak, studentka medycyny na WUM. - Ogólnie ból jest nam potrzebny, bo to dla nas informacja, że dzieje się coś złego.

Źródło informacji - ból

Ból ostrzega nas więc przed wsadzaniem ręki do ognia, także informuje przed zbyt niskimi temperaturami, których działanie może być dla nas groźne. Odczuwamy go również, gdy dochodzi do mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia skóry i tkanki.

- Receptory znajdujące się w naszym ciele informują, że dany czynnik może być dla nas groźny. W przypadku niskich temperatur może to być odmrożenie, co prowadzi do poważnych uszkodzeń ciała - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - W ten sposób, organizm informuje nas o zagrożeniu.

Tak więc, gdy wychodzimy na dwór w chłodny dzień bez rękawiczek, pierwszym niepokojącym symptomem jest drętwienie dłoni. Ból jest odczuwalny przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura, tym więcej termoreceptorów zaczyna reagować, a ból wzrasta. Receptory są sprytnymi komórkami, które zamieniają informację ze środowiska wewnętrznego lub zewnętrznego na impuls nerwowy. Tą informacją może być właśnie temperatura.

Zobacz także:

Dłonie w pierwszej kolejności

Dlaczego jednak to dłonie marzną najbardziej i najszybciej? - Ponieważ znajdują się tam połączenia pomiędzy tętnicami, a żyłami. W dłoniach umiejscowionych jest dużo naczyń włosowatych - wyjaśnia studentka. - Jest to miejsce wymiany - krew, która wcześniej była w tętnicy teraz przechodzi do żył. Są tam cieniutkie naczynia krwionośne, a cienka ściana "łatwiej" odaje ciepło. Na duże mrozy, najskuteczniej przed chłodem nasze dłonie chronią rękawice dwupalczaste, taki układ zapewnia najmniejszą utratę ciepła.


Posłuchaj
03:56 Czwórka/Stacja Nauka - skąd się bierze ból rąk, kiedy jest nam zimno? 17.02.2023.mp3 Skąd bierze się ból rąk, kiedy jest nam zimno? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowałaOliwia Krettek

Data emisji: 17.02.2023

Godzina emisji: 12.43

aw/ans

Czytaj także

Dieta na stoku. O tych przekąskach nie zapominaj!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 17:00
- Warto wziąć ze sobą coś do jedzenia i picia. Garść orzechów, batonik czy suszone owoce świetnie sprawdzą się jako przekąski - mówił Igor Dzierżanowski, trener, dietetyk i snowboardzista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy śnieg może zmniejszyć ryzyko występowania letnich susz?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 15:29
Jedni śnieg uwielbiają, za narty, bałwany, piękne białe widoki, inni go nie znoszą, bo zacieki na butach, odśnieżanie podjazdów i aut. Na opady białego puchu czekają hydrolodzy, bo śnieg to woda, niezwykle ważna dla przyrody. 
rozwiń zwiń