Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 - udział w konkursie to wymierne korzyści

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 14:20
Celem Festiwalu E(x)plory jest pokazanie młodzieży, że nauka jest potrzebna i ciekawa, a prace nad rozwijaniem projektów naukowych można z powodzeniem realizować już w szkole. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
NaukoweicZdjęcie ilustracyjne
Naukoweic/Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Po regionalnym etapie w Warszawie przyszedł czas na Wrocław. To właśnie tam w dniach 19-21 kwietnia odbędą się warsztaty, wykłady dla młodych naukowców, a także prezentacja zgłoszonych na festiwal projektów.


E(x)plory - etap regionalny

E(x)plory to wielkie święto nauki organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii od 2012 roku. Skupia ono społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. Ideą festiwalu jest inspirowanie i pobudzanie ciekawości uczestników wydarzenia. Obecnie odbywa się już drugi, regionalny etap Festiwalu E(x)plory 2023. Podczas jego trwania uczestnicy prezentują wyniki swoich badań w różnych miastach Polski. Spośród zgłoszonych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu.

Niektórzy z uczestników powracają na festiwal wielokrotnie, tak jak Mateusz Mańkowski. - Jestem finalistą z 2019, 2020 i 2021 roku. W zeszłorocznej edycji festiwalu prezentowaliśmy apokaliptyczny reaktor przepływowy Crush (the) Leavings - Ecological Antipollution Reactor "CLEAR" - opowiada młody naukowiec. - To urządzenie ma na celu usuwanie zanieczyszczeń organicznych ze środowiska, szczególnie leków.


Źr. Facebook/Explory


Korzyści z udziału w konkursie

Jak mówi rozmówca Oliwii Krettek, udział w festiwalu, to nie tylko możliwość szerszego zaprezentowania swoich pomysłów i badań. - To był pierwszy konkurs naukowy, na który się zgłosiliśmy. Dzięki E(x)plorom o wiele lepiej teraz znoszę wystąpienia publiczne - zdradza Mateusz. - Także zmieniło się moje podejście do nauki, zacząłem też bardziej dbać o przygotowanie merytoryczne. Poznałem wielu inspirujących ludzi, dzięki którym poszerzyłem horyzonty i nauczyłem się łapać perspektywę. Jednak udział w festiwalu to przede wszystkim bardzo dużo zabawy i samorealizacja związana z robieniem badań.


Posłuchaj
04:49 Stacja Nauka - explory 2023 19.04.2023.mp3 W audycji mówimy o Festiwalu Naukowym E(x)plory 2023 (Stacja Nauka/Czwórka)

 

E(x)plory będą również odbywały się w innych miastach Polski, a o ich kolejnych regionalnych edycjach będziemy informować w Czwórce.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.04.2023

Godzina emisji: 12.20

aw/mat.pras.

Czytaj także

Inkubator UW - jak wspomaga przedsiębiorczość młodych?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:30
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym uczestnicy, czyli studenci i naukowcy, swoją wiedzę i doświadczenie przekształcają w praktyczne działania. Program pomaga im w rozwijaniu przedsiębiorczości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą - pomoże program mentoringowy Our Future Foundation

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 21:30
Our Future Foundation to organizacja, która pomaga zdolnym młodym ludziom w rekrutacji na światowe uczelnie i wyborze wymarzonej ścieżki kariery. 
rozwiń zwiń