Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 - poznaj pierwsze finałowe projekty

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 14:50
Festiwal E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii. Zakończył się jego drugi regionalny etap. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Trwa Festiwal Naukowy E(x)plory 2023
Trwa Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 Foto: mat.pras. Grupa Vidoq

Festiwal E(x)plory od 2012 roku skupia społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. E(x)plory to wielkie święto nauki organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Ideą festiwalu jest inspirowanie i pobudzanie ciekawości uczestników wydarzenia. 

Zakończył się jego drugi, warszawski, regionalny etap, przed nami jeszcze kolejne, a potem wielki finał. 

Warszawski etap E(x)plorów

Wśród prezentowanych pomysłów były: niewidzialna biała laska, okulary na kręgosłup czy projekt "Daltowacja". - Do Urzędu Patentowego zaprosiliśmy 350 uczniów i uczennic, by zapoznali się z praktyczną stroną nauki - mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii. - Odbyły się warsztaty, wykłady popularnonaukowe o kosmosie, matematyce, programowaniu. Był warsztat dotyczący własności intelektualnej. Zawsze staramy się, żeby było to prowadzone językiem młodych dla młodych. Wierzymy, że bycie naukowcem, badaczem, innowatorem to superciekawa droga, bardzo rozwojowa dla indywidualnego człowieka, jak i całego społeczeństw - dodaje. 


Posłuchaj
12:17 czwórka stacja nauka 03.04.2023.mp3 O warszawskim, regionalnym etapie E(x)plorów opowiada Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Osoby, które zgłosiły swoje pomysły do E(x)plorów, dostały 3 minuty na prezentacje swoich pomysłów. Publiczność zachwycił i otrzymał jej nagrodę Krystian Gostomski i jego projekt okulary na kręgosłup, które można nazwać odpowiednikiem dawnego "pajączka", urządzenia, które było stosowane, by się nie garbić. - Nosząc te okulary, przez połączenie ich z sieciami neuronowymi dostajemy alerty, żeby się nie garbić - zdradza gość Oliwii Krettek. - Ten pomysł nie wszedł do ścisłego finału, ale ma jeszcze na to szansę, gdy to internauci będą rozdawać "Bilet na finał".


Źr. Facebook/E(x)plory

8 finalistów i szansa dla reszty

Jury do finału zaprosiło 8 projektów, które ich zdaniem okazały się najlepsze. - Nie oznacza to jednak, że te, które nie weszły do kolejnego etapu, są złe. Może potrzebują dopracowania. Pokazuje nam to laureat zeszłorocznej edycji Festiwalu, który do finału wszedł dzięki "Biletowi na finał", a mocno i profesjonalnie rozwinął swój projekt - wyjaśnia gość Oliwii Krettek. 

W tym roku młodzi ludzie zgłosili szereg niezwykłych i różnorodnych projektów. Wśród nich są mapy ze schronami, projekt "Daltowacja", buty dla osób niewidomych czy niedowidzących. - O aplikacji prowadzącej nas do schronu może wolimy nie myśleć, ale to niezwykle potrzebny dziś pomysł. "Daltowacja" to aplikacja skierowana do osób cierpiących na daltonizm - zdradza Ewa Babicka. - Niewidzialna biała laska to buty, w których języku zaszyty jest wibrujący silnik i geolokalizator, które pomagają osobom niewidomym i słabowidzącym w poruszaniu się. 

Profesorowie z jury docenili też projekty naukowe. Dostrzegli potencjał badań octu jabłkowego i ekstraktu z grejpfruta w leczeniu chorób serca czy propolisu, który może zastąpić antybiotyki. Zwrócili też uwagę na pomysł badania wpływu nanoplastiku i mikroplastiku na organizmy żywe. 

Kolejne regionalne etapy E(x)plorów odbędą się jeszcze we Wrocławiu, Olsztynie i Łodzi. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Ewa Babicka

Data emisji: 03.04.2023

Godzina emisji: 12.

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Inkubator UW - jak wspomaga przedsiębiorczość młodych?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:30
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym uczestnicy, czyli studenci i naukowcy, swoją wiedzę i doświadczenie przekształcają w praktyczne działania. Program pomaga im w rozwijaniu przedsiębiorczości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą - pomoże program mentoringowy Our Future Foundation

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 21:30
Our Future Foundation to organizacja, która pomaga zdolnym młodym ludziom w rekrutacji na światowe uczelnie i wyborze wymarzonej ścieżki kariery. 
rozwiń zwiń