Sferyczne, toryczne, progresywne. Jak dobrać soczewki?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:19
Okulary, zwłaszcza latem potrafią być niewygodne. Podczas upałów zwłaszcza te, niewyposażone w gumowe noski nieustannie się zsuwają. Rozwiązaniem mogą być soczewki kontakowe te jednorazowe i wielorazowego użytku. Jak wybrać najlepsze? 
Audio
  • Szkła kontaktowe - genialny wynalazek Leonarda da Vinci (Stacja nauka/Czwórka)
Sferyczne, toryczne, progresywne. Jak dobrać soczewki?
Foto: Glow Images/East News

- Historia soczewek ma już ponad 500 lat. Sięga czasów najwybitniejszego umysłu renesansu, jakim był Leonardo da Vinci - mówił dr Robert Grabowski dyrektor medyczny Vision Express Trendy Opticians.

- To da Vinci zaprojektował pierwszą soczewkę, którą - przynajmniej w teorii można było umieścić na powierzchni oka i która miała poprawiać jakość widzenia. Dopiero ostatnie 150 lat przyniosło znaczący postęp w tej dziedzinie, a w ostatnich czterdziestu latach gama usług znacznie się powiększyła - dodawał.

Jak dobrać  szkła korekcyjne? Podpowiada dr Jak dobrać szkła korekcyjne? Podpowiada dr Robert Grabowski 

Wybór jest bardzo duży. Na rynku znajdziemy soczewki sferyczne, toryczne, progresywne i fotochromowe. Są praktyczne i zdrowe dla oka. - Soczewka, którą nakładamy na gałkę oczną nie jest wykonana z plastiku. To powłoka wykonana z substancji silikonowo-hydrożelowej, elastyczna i umożliwiająca przepływ tlenu - wyjaśniał.

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje soczewek? Jak wybrać najlepsze? Czym są soczewki fotochromowe? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Robert Grabowski (dyrektor medyczny Vision Express Trendy Opticians)

Data emisji: 19.08.2018

Godzina emisji: 12.07

Czytaj także

Okulary czy soczewki - co modniejsze i zdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 09:00
Wada wzroku nie jest już powodem do wykluczenia z grupy, wręcz przeciwnie - okulary i soczewki stały się modne! A który sposób na korekcję wzroku jest wygodniejszy i bezpieczniejsze dla oka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:13
Badacze z Oksfordu twierdzą, że na odczuwany przez nas smak mogą wpływać najróżniejsze, pochodzące z zewnątrz bodźce. Na przykład odpowiedni dźwięk może zmienić wrażliwość na smak słodki lub słony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego na pobranie krwi trzeba chodzić na czczo?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:06
Z początkiem roku warto zadbać o zdrowie i zrobić sobie kompleksowe badania, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć naszej ostatniej wizyty kontrolnej u lekarza...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Wzroku. Czy oko jest jak kamera?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:49
Niezależnie od dnia i miejsca na świecie o wzrok trzeba dbać zawsze. A jaką rozdzielczość ma ludzkie oko? 
rozwiń zwiń