Toruń i most, który stał się ulicą

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:00
Zwiedzając Toruń, możemy trafić na most. Most, który mostem nie jest. Nazywa się on Mostem Paulińskim, ale z zakonem paulinów nie ma nic wspólnego. 
Toruń
ToruńFoto: shutterstock
parking samochody parkowanie 1200.jpg
Parkingi podziemne - świetna, choć unikana, alternatywa

Most Pauliński znajduje się w ścisłym centrum miasta Toruń. Nie jest mostem, a małą wybrukowaną, urokliwą uliczką, która kryje niesamowite historie. 


Posłuchaj
05:16 czwórka stacja nauka 14.05.2021.mp3 O Moście Paulińskim opowiada Paweł Bukowski, przewodnik miejski (Stacja Nauka/Czwórka)

Pierwsze wzmianki o Moście Paulińskim, kamiennej przeprawie mostowej, pochodzą z XIV wieku. Był to jeden z dwóch traktów, które łączyły dwa osobne miasta - Stare i Nowe miasto Toruń. - Dzięki temu mieszkańcy mogli pokonywać niewielką dolinkę rzeczną, którą wyżłobił strumień o wdzięcznej nazwie: Postolec, jak również koryto sztucznego ciągu wodnego, przekopanego rękami krzyżackich niewolników, który nazywa się Bacha - mówi Paweł Bukowski, przewodnik miejski. - Postolec wysechł, a Bacha jeszcze płynie. Mostu nie widać - dodaje. 

Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"?

Drugi człon nazwy mostu, a dziś ulicy, "Pauliński" na pewno nie jest upamiętnieniem zakonu paulinów. - Takiego zgromadzenia w XIV wieku w Toruniu nie było - mówi przewodnik. - Byli za to dominikanie, którzy mieli swój klasztor i kościół bardzo blisko tej przeprawy. Wraz z dominikanami do Torunia przybyła ich żargonowa nazwa: paulersi, paulini - wywodziła się ona z Niemiec, z Lipska, gdzie dominikanie mieli swoją siedzibę w kościele św. Pawła Pustelnika - wyjaśnia. - Historycy dochodzą tej konotacji między dominikanami a paulinami na podstawie wezwania kościoła w Lipsku. 

Posłuchaj także:

Ten most tam jest

Chodząc po wybrukowanej nawierzchni ulicy Most Pauliński, pod naszymi nogami są oryginalne przęsła historycznego mostu. - To niebywała atrakcja, unikatowa w skali kraju - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Raz do roku, podczas specjalnego święta tej ulicy można zejść pod nią, do podziemi i zobaczyć te przęsła - dodaje. 

Warto wiedzieć, że do XVI wieku Most pełnił funkcje obronne, w XIV wieku zmienił się jego charakter, a teren ten oddano na domy rzemieślników i kupców, które wybudowano na mostowych palach. - Była to nie lada gratka, gdyż Most Pauliński jako droga łącząca gwarantował przepływ dużej liczby klientów, co dla handlu było bezcenne. 

- Ciekawym, subtelnym zabiegiem konserwatorskim jest też kolor ulicy - jest tam odcień bordowy i szary, tym zabiegiem zaznaczono dany przebieg mostu i miejsce bramy - dodaje przewodnik. 

W najbliższej okolicy Mostu Paulińskiego możemy zobaczyć ruiny kościoła i klasztoru dominikańskiego, gmach Liceum nr I z XIX wieku. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 12:22

pj

Czytaj także

Ulica do mieszkania. Czym jest woonerf i czy sprawdzi się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:00
Ulicę do mieszkania wymyślili Holendrzy i nazwali ją "woonerf". - Celem takiego rozwiązania jest stworzenie przyjaznej dla mieszkańców miast przestrzeni, która godzi interesy wielu użytkowników danej ulicy - tłumaczy Piotr Salata-Kochanowski z Instytutu Miast i Regionów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:30
Wiele zapomnianych dziś rzek w przeszłości płynęło przez ścisłe centra miast. Świat właśnie do tego wraca. A Polska?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poniedziałkowy Dół w Krakowie. Najsmutniejsza ulica miasta?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:40
-  Ulica znajduje się niedaleko Kopca Kościuszki, blisko krakowskiego ZOO. To jest bardzo przyjemna okolica, która nie kojarzy się ze złym sampoczuciem - tłumaczy Maciej Poradziński z bloga "Ciekawi Krakowa". 
rozwiń zwiń