Więcej saren - więcej kleszczy. Uwaga na tego żywiciela

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:20
Kleszcze "polują" na nas przez cały rok. Jednak to ciepło im sprzyja. Jak się okazuje, po swojej stronie mają nie tylko ciepło nadchodzących letnich miesięcy, ale też żywicieli - sarny leśne i polne też. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Papaya45/Pixabay
shutterstock szerszeń azjatycki 1200.jpg
Szerszeń azjatycki w Europie. Im cieplej, tym będzie go więcej

Przez cały rok jesteśmy narażeni na ukłucie przez te owady. Takie zdarzenie może prowadzić do boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Po każdym spacerze do lasu czy na łąki należy dokładnie obejrzeć swoje ciało i pozbyć się ewentualnych "gości". Ostatnie badania pokazują, że większej ilości kleszczy możemy spodziewać się tam, gdzie żyją sarny. 


Posłuchaj
04:42 czwórka stacja nauka 01.06.2021.mp3 Sarny polne i leśne a występowanie kleszczy (Stacja Nauka/Czwórka)

- Zespół, w którym pracuję, opublikował nowe badania na temat relacji między sarnami a kleszczami - mówi dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - Sarny mogą być żywicielami kleszczy, to dość oczywiste. Ale mamy dwa ekotypy sarny, to nie są jeszcze odrębne gatunki ani odmiany jak wśród zwierząt hodowlanych. To dwie grupy z tego samego gatunku, które żyją w zupełnie innym środowisku, przez co bardzo rzadko się spotykają, mają zupełnie inne zwyczaje i zaczynają się od siebie oddalać, również pod względem biologicznym - wyjaśnia. 

Sarna leśna żyje w lesie i bardzo rzadko wychodzi na pola, a sarna polna mieszka głównie na polach i właściwie w ogóle nie wchodzi do lasu. - Znamy różnice w ich zachowaniach, które powodują, że bardzo rzadko się spotykają - wyjaśnia specjalistka. - W ramach badania z upolowanych saren, nieżywych, zbieraliśmy kleszcze, zapisywaliśmy, w którym miejscu został znaleziony kleszcz. Najwięcej kleszczy było zawsze na łbach i szyjach tych zwierząt - dodaje. 

Anna Wierzbicka tę sytuację tłumaczy typem żerowania tych zwierząt. - Sarny jedzą to, co na ziemi, roślinność zielną. Pyszczkiem sondują i próbują, a potem idą ich nogi, dlatego kleszcze wskakują na ich głowy - wyjaśnia. 

Posłuchaj także:

Kleszcz 1200.jpg
Kleszcze. "Coraz swobodniej czują się w miastach"

Badania wykazały, że sarny leśne miały bardzo dużo kleszczy na sobie, niezależnie od pory roku. Sarny polne miały kleszcze dużo rzadziej. - Trzy razy częściej spotykaliśmy kleszcze na leśnych sarnach, a liczbowo było ich 5 razy więcej - wyjaśnia. - Zwierzęta z lasu są dla człowieka dużo większym źródłem kleszczy, czyli źródłem zagrożenia. 

Kleszcze są i w lasach, i na łąkach, i na polach. Dzięki sarnom z łatwością mogą się przemieszczać. Sarny mogą przenosić kleszcze w pobliże ludzi, zwłaszcza w miejscach, gdzie chętnie zbliżają się do zabudowań i ogródków. - Sama sarna raczej nie bywa źródłem chorób, które przenoszą kleszcze, ale jako ważny żywiciel kleszczy może wpływać na ich liczebność - wyjaśnia gość Czwórki. - Musimy pamiętać, że w miejscach, gdzie jest dużo saren, z pewnością jest więcej kleszczy - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 12.33

pj

Czytaj także

Trudna sztuka kamuflażu. Jak to robią mistrzowie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 12:59
- Doskonale kamuflują się kałamarnice czy kraby, a także niektóre sowy - tłumaczyła Martyna Walerowicz, popularyzatorka nauki. Jak się okazuje, kameleony wcale nie zmieniają koloru po to, by ukryć się przed potencjalnym wrogiem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oko w oko z wilkiem. "To prawdziwy strażnik lasu"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 16:51
- Wilki to tacy leśni sanitariusze, dzięki nim możliwe jest - pośrednio - m.in. ograniczenie chorób wśród innych gatunków zwierząt - tłumaczył Marcin Witczak z Drewieńskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń