David Card, Josh D. Angrist, Gudio W. Imbens. Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:10
Nagroda Nobla za osiągnięcia w dziedzinie ekonomii w 2021 roku powędrowała do Davida Carda, Josha D. Angrista oraz Gudio W. Imbensa. Naukowcy w swoich pracach zajmują się m.in. efektami niezamierzonych eksperymentów.
David Card, Josh D. Angrist, Gudio W. Imbens. Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii
David Card, Josh D. Angrist, Gudio W. Imbens. Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomiiFoto: polskieradio.pl
1200x660_PR4_nobel-medycyna_03.1.jpg
David Julius i Ardem Patapoutian laureatami Nobla w dziedzinie medycyny

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Tegoroczny Nobel z ekonomii został podzielony między trzech naukowców. Połowa nagrody trafiła do Davida Carda. Druga do Joshui Angrista i Guido W. Imbensa. Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda, Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology, a Card jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. 


Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za wnioski z tzw. niezamierzonych eksperymentów, zwanych też "naturalnymi eksperymentami". David Card analizował wpływ płac minimalnych, imigracji i edukacji na rynek pracy. Joshua Angrist i Guido Imbens w swoich badaniach wykazali, jak z naturalnych eksperymentów można wyciągać precyzyjne wnioski o przyczynie i skutku. - Tegoroczna nagroda to nie jest zaskoczenie. Dawno wśród nagrodzonych nie było badaczy zajmujących się ekonomią pracy, a szczególnie w ostatnich latach ten temat jest z perspektywy społecznej bardzo istotny. Mamy rosnące nierówności zarobkowe, rosnącą frustrację, także w USA. Temat jest nośny i często podnoszony w mediach - podkreślał ekonomista dr Jan Witajewski w rozmowie z Czwórką.

Posłuchaj
05:04 _PR4_AAC 2021_10_11-12-41-56.mp3 Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii - jak wpłynie na gospodarkę (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak tłumaczył, tegoroczna nagroda jest szczególnie ważna. - To dowartościowanie pewnego obszaru nauki, dlatego spodziewamy się, że tym razem także będzie to sygnał, że ten temat jest ważny - podkreślał ekspert.

Źr. The Nobel Prize/Announcement of the 2021 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences

Nagroda Nobla to wyróżnienie, nadawane przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, fundowane jest przez Bank Szwecji. Nagroda Nobla z ekonomii po raz pierwszy została przyznana w 1969 roku Janowi Tinbergenowi i norweskiemu ekonomiście Ragnarowi Frischowi. Tegoroczna Nagroda Nobla z ekonomii jest 53. przyznaną w historii tego wyróżnienia, a do 2020 roku otrzymało ją 86 naukowców. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 12.16, 15.00

kd

Czytaj także

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 13:00
4-11 października to niezwykle ważne dni dla świata nauki, ale nie tylko. W tym czasie Komitet Noblowski ogłasza nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Z Centrum Współpracy i Dialogu UW relacjonujemy ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. W poniedziałek 11 października dowiemy się kto zostanie laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż, miłość i Edith Piaf

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 14:14
Michelle Marly od lat pisze o świecie kobiet. Tym razem zdecydowała się opowiedzieć o Edith Piaf. Jej życie opisała w fabularyzowanej historii "Madame Piaf i pieśń o miłości". 
rozwiń zwiń