Obserwator meteorologiczny na Spitsbergenie - czym się zajmuje?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 14:40
Spitsbergen jest miejscem, w którym monitoruje się zmiany klimatyczne, które zachodzą na naszym kontynencie. Każda osoba zatrudniona w arktycznej stacji polarnej bada te zmiany pod innym kątem. Sprawdzamy, czym zajmuje się obserwator meteorologiczny.
Spitsbergen
SpitsbergenFoto: Shutterstock.com/Tetyana Dotsenko

- W polskiej stacji polarnej Hornsund zatrudniamy trzech meteorologów, którzy pracują zmianowo - mówi Krzysztof Otto, dyrektor ds. technicznych Instytut Geofizyki PAN. - Przygotowują oni SYNOPY (to zakodowana depesza meteorologiczna, która zawiera obserwacje ze stacji meteorologicznych) i opisy pogodowe. Przeznaczone są głównie dla służb norweskich, dla służb morskich, jak również do światowych systemów metodologicznych.

Podczas swojej pracy, obserwatorzy korzystają z typowego sprzętu metrologicznego i czujników: temperatury, nasłonecznienia i wilgotności. - Jest to typowa stacja meteo, plus czujniki opadów. Na stanowisku wykorzystujemy nowoczesne czujniki elektroniczne z czujnikami ręcznymi - tłumaczy specjalista. - Wszystko po to, żeby mieć porównanie, czy w systemie elektronicznym nie ma błędów.

Na Spitsbergenie pogoda jest bardzo zmienna. W ciągu dnia może pojawić się słońce, zaraz po nim deszcz, a za chwilę burza śnieżna. - Panuje tam klimat zbliżony do Islandii czy Grenlandii. Badanie warunków pogodowych na stacji polarnej jest niezwykle ważne dla nas wszystkich. Bo oprócz tego, że stacja podaje prognozy, które mają na celu zachowanie bezpieczeństwa żeglugi, to także obserwuje zmiany klimatyczne - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar.

Jak dodaje ekspert, wszystkie monitoringi są sumowane i stanowią podstawę do opracowania modeli zmian klimatycznych. - To nie jest samo meteo, ale cała reszta badań lodowców, w tym badanie fizyki atmosfery - tłumaczy. - Ten globalny proces jest opracowywany w Instytucie Geofizyki i wpływa na określenie zmian klimatu.


Źr. Youtube/Kruk Film/HAHUT teaser

Zobacz także:

Wbrew obiegowej opinii na Spitsbergenie nie jest bardzo zimno. Jak dodaje Krzysztof Otto, średnia roczna temperatura wynosi tam około -6 stopni Celsjusza.


Posłuchaj
03:32 czwórka/Stacja Nauka -meteorolog 21.01.2022.mp3 Krzysztof Otto z PAN opowiada, na czym polega praca obserwatora meteorologicznego (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 12.39

aw

Czytaj także

Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:04
Mimo opadów, których doświadczaliśmy w okresie wiosenno-letnim, susza wciąż stanowi poważne zagrożenie. I prawdopodobnie nastąpi. - Opady burzowe nie uratują nas przed suszą - odpowiadają naukowcy z IMGW. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kometa zniszczy Ziemię? Ile prawdy jest w filmie "Nie patrz w górę"?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:53
Obraz "Nie patrz w górę" opowiada o zniszczeniu świata przez zbliżającą się do Ziemi kometę. Czy w rzeczywistości taki scenariusz jest prawdopodobny?
rozwiń zwiń