University Physics Competition. Triumf polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 17:00
Jan Dobrakowski i Wojtek Śmiałek to studenci z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy razem z Ignacym Stachurą na zawodach University Physics Competition 2022 udowodnili, że byliby w stanie uratować naszą planetę. Zrobili to celująco - zdobyli złoty medal i siedem innych wyróżnień.
Asteroida zmierzająca w kierunku Ziemi
Asteroida zmierzająca w kierunku ZiemiFoto: Hamara/Shutterstock

University Physics Competition to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata. W czasie rozgrywek drużyny przygotowują pracę naukową na jeden z dwóch zadanych tematów. Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają zaledwie 48 godzin. - Znaliśmy zadania z poprzedniego roku, więc wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać. Wtedy chodziło o zniszczenia, które może wywołać asteroida, która już uderzyła w Ziemię. A my mieliśmy powstrzymać taką asteroidę - opowiadają goście Czwórki. - Musieliśmy ustalić, na ile wcześniej musimy z ziemskiej orbity wystrzelić statek, żeby w odpowiednim momencie uderzył w asteroidę i spowodował, żeby ominęła ona naszą planetę. Wyliczyliśmy, że będzie to osiem miesięcy, co potwierdziła zresztą ostatnia misja NASA Dart, podczas której ustalono ten czas na dziesięć miesięcy.

Drugi z problemów w tegorocznym konkursie - "FIFA Penalty Kicks" - dotyczył rzutów karnych wykonywanych w zawodach piłki nożnej. Uczestnicy mieli obliczyć m.in., z jaką początkową prędkością i pod jakim kątem strzelec powinien skierować piłkę w górny róg bramki, aby mieć największe szanse na udany strzał. - Wybór zadań był chyba najtrudniejszą częścią konkursu, bo zajął nam trzy godziny - śmieją się rozmówcy Oliwii Krettek. - Podczas wyboru tematów zastosowaliśmy metodę "brain routing". To rodzaj burzy mózgów, która zazwyczaj służy kreatywności w biznesie. Przenieśliśmy te zasady na fizykę i to się opłaciło.  

Sprawdź też:

Zawody rozegrano na początku listopada 2022 roku, a ich wyniki ogłoszono 17 stycznia. Polscy studenci pokonali 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, a oprócz złota zdobyli także 5 srebrnych oraz 2 brązowe medale.

Posłuchaj
11:39 CZWÓRKA Stacja Nauka - nagroda 30.01.2023.mp3 Studenci Uniwersytetu Warszawskiego na najwyższym podium University Physics Competition 2022 (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.01.2023

Godzina emisji: 12.35

kul

Czytaj także

Nowatorskie odkrycia. Mentor pilnie poszukiwany

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 17:20
- Projekt przeze mnie wymyślony to mobilna opaska rehabilitacyjna - mówi młody naukowiec Krystian Gostomski. - Mój koncept wynalazku jest na wstępnym etapie i poszukiwałem mentora, żeby go rozwijać. Krystianowi udało się projektem zainteresować znanego popularyzatora nauki, co, być może, wkrótce przyniesie efekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w nauce i na treningu. Gdzie przeszkadza, a gdzie nie?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 15:50
- Niektórym w trakcie nauki muzyka przeszkadza i wolą przyswajać wiedzę w ciszy. Ale jeśli chodzi o ćwiczenia sportowe, moi respondenci nie mają wątpliwości - muzyka jest niezbędnym elementem treningu i motywuje do działania - mówi fizjoterapeuta Julek Gaca z WUM-u. 
rozwiń zwiń