Hexa 4. Studencka rakieta na międzynarodowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 16:40
Członkowie grupy PUT Rocket Lab z Politechniki Poznańskiej zakończyli pracę nad swoją nową konstrukcją. Ich Hexa 4 weźmie udział w kolejnej odsłonie zawodów młodych konstruktorów rakiet Space Sport America Cup.
Rakieta, kosmoszdjęcie ilustracyjne
Rakieta, kosmos/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tuż przed premierowym lotem rakiety rozmawiamy ze studentami PUT Rocket Lab. Ich Hexa 4 poleci na 9 tysięcy metrów i ma zagwarantować ponowny sukces w prestiżowym konkursie młodych konstruktorów rakiet Spaceport America Cup.


Hexa, czyli wiedźma w kosmosie

- To już czwarta odsłona Hexy, co w gwarze śląskiej oznacza wiedźmę. Jak na czarownicę przystało, wynosić będzie ją prawdziwa miotła, czyli nasz silnik, który nosi nazwę broomstick - mówi Bartosz Buda, przewodniczący Koła Naukowego PUT Rocket Lab. - Zoptymalizowaliśmy naszą konstrukcję, która jest lżejsza od poprzednich o blisko 20 proc. Mocno rozwinęliśmy wszystkie systemy naziemne, które służą do kontroli, tankowania i operacji przed startem.

Specjalna aplikacja ma umożliwić konstruktorom połączenie  pulpitem zdalnym z poligonem i monitorowanie na bieżąco procesów takich jak np. tankowanie.


Prestiżowy konkurs

Już niedługo Hexa 4 weźmie udział o corocznym konkursie Space America Cup w USA, gdzie największe światowe uczelnie wystawią swoje załogi.

Dwa lata temu konstrukcja studentów Politechniki Poznańskiej zwyciężyła. Zeszłoroczny start nie był tak udany, mimo to, w tym roku, do Nowego Meksyku konstruktorzy jadą z dużymi nadziejami.

Źr.Facebook/PUT Rocket Lab

- Wiele elementów, które jeszcze w zeszłym roku były kończone w Stanach, dzisiaj już są gotowe w warsztacie i czekają tak naprawdę na wylot - opowiada rozmówca Szymona Majchrzaka. - Tym razem rakieta nie poleci w przestrzeń sama, bo po raz pierwszy obciążona będzie ładunkiem biologicznym. Naszymi astronautami będzie kilkaset niesporczaków, bardzo małych żyjątek, które rzekomo są w stanie wytrzymać bardzo ciężkie warunki atmosferyczne i są odporne na bardzo duże przeciążenia. Po locie stworzonka zostaną przebadane.

Rakieta zostanie sprowadzona za pomocą specjalnych spadochronów. Po premierze rakiety Hexa 4, studenci udadzą się do USA na zawody. Przebieg ich zmagań będzie można śledzić w mediach społecznościowych zespołu PUT Rocket Lab.


Sprawdź także:

Spaceport America Cup to wspólna inicjatywa Experimental Sounding Rocket Association i Spaceport America, czyli pierwszego na świecie komercyjnego portu kosmicznego, który został wybudowany w Nowym Meksyku przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Jego firma Virgin Galactic jest jednym ze sponsorów tego wydarzenia, podobnie jak Blue Origin Jeffa Bezosa.

Posłuchaj
04:27 Czwórka/Stacja Nauka - rakieta Hexa 4 16.05.2023.mp3 O studenckiej rakiecie Hexa 4 rozmawiamy z członkami PUT Rocket Lab z Politechniki Poznańskiej (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 12.22

aw


Czytaj także

"Nie to niebo". Wystawa jak laboratorium NASA

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Studentka astronomii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest autorką wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. - Zamieniłam salę wystawienniczą w laboratorium, które przypomina jednostkę NASA - opowiada Justyna Olszewska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kartal 7" i "Most Beautiful" - mosty polskich studentów podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:50
Polscy studenci odnieśli kolejny sukces. Dwa zespoły z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej zakwalifikowały się do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na most stalowy i jako jedyni reprezentanci naszego kraju wezmą udział w finale, który odbędzie się na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji. 
rozwiń zwiń