Czwórka w Centrum Nauki Kopernik - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 17:00
W audycji Stacja Nauka wraz z Oliwią Krettek wybraliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Naszym przewodnikiem jest Mateusz Borkowicz.
Kombinezon astronauty  jest dla niego jak osobisty statek kosmiczny
Kombinezon astronauty jest dla niego jak osobisty statek kosmicznyFoto: shutterstock/Vadim Sadovski

Centrum Nauki Kopernik to interaktywna przestrzeń, która ma inspirować do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można podziwiać tam niezwykłe eksponaty.

Do jednych z nich należy interaktywny globus. - Ma średnicę półtora metra i jest podświetlany. Powstał na podstawie zdjęć satelitarnych, dzięki czemu patrzymy na Ziemię okiem astronautów - mówi Mateusz Borkowicz. - Teraz w Koperniku skupiamy się na tematach Ziemi i zmianach klimatycznych, więc możemy tutaj prócz tego pięknego zdjęcia satelitarnego nanosić różne warstwy.

Można więc sprawdzić, jak prezentuje się stężenie CO2 w atmosferze i zaobserwować jak w zależności od pory roku się ono zmienia. - Od czasów rewolucji przemysłowej my ludzie powodujemy, że powietrze ziemskie jest coraz gorszej jakości, a klimat się ociepla - tłumaczy rozmówca Oliwii Krettek. - Z podobnymi zmianami, choć w większej skali, mierzyła się kiedyś nasza sąsiadka Wenus. Tam teraz temperatura jest ekstremalna i sięga blisko 500 stopni Celsjusza.  

Wśród ciekawostek Centrum Nauki Kopernik znajduje się także skafander astronauty. Różni się on nieco od tego, w które ubrani byli członkowie przełożonej misji Falcon 9. - Ich uniformy, to raczej mundury do lotów w kosmos. Gdy jednak chcemy wyjść w otwartą przestrzeń kosmiczną, to obowiązuje specjalna procedura i dużo przygotowań - tłumaczy Mateusz Borkowicz. - Model, który mamy w Centrum Nauki Kopernik, służy do wychodzenia w przestrzeń kosmiczną i składa się z wielu elementów. Jest dopasowany do konkretnego astronauty, który potrzebuje pomocy przy jego zakładaniu. Jest bardzo ciężki, co jednak w przestrzeni kosmicznej, gdzie grawitacja nie obowiązuje, nie jest tak uciążliwe.

Zobacz także: 


Jak mówi specjalista, skafander dla astronauty jest jak jednoosobowy, podręczny statek kosmiczny. Zapewnia tlen, odpowiednie ciśnienie, temperaturę i podtrzymuje funkcje życiowe w normie. - Skafander i rękawice są dość sztywne, przez co ruchy astronauty podczas prac na zewnątrz stacji kosmicznej są utrudnione - zauważa rozmówca Oliwii Krettek. - Dlatego tak ważne jest szkolenie astronautów na Ziemi. Trenują oni w podobnych skafandrach w bardzo głębokich basenach, gdzie odtwarza się stan nieważkości.

W audycji mówiliśmy także o przełożonej misji Falcon 9 i trudach funkcjonowania w kosmosie. 


Posłuchaj
11:37 CZWORKA/Stacja Nauka - Astrosapiens 01.03.2023.mp3 Mateusz Borkowicz o eksponatach Centrum Nauki Kopernik i o kosmosie (Stacja Nauka/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Gość: Mateusz Borkowicz (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 01.03.2023

Godzina emisji: 12.35

aw

Czytaj także

Kawałek kosmosu w Poznaniu. Powstanie centrum robotów?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 14:04
Naukowcy Politechniki Poznańskiej są o włos od stworzenia w Polsce Ośrodka Testowania Robotów Kosmicznych. To kolejny krok do produkcji polskich robotów gotowych do lotów na Księżyc czy Marsa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 05:56
Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń