Paleo kontra witariańska - czy istnieje dieta cud?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:41
Dieta to już nie tylko odrzucanie niektórych produktów, ale styl życia, który staje się coraz bardziej modny. Rezygnujemy z glutenu, mięsa, nabiału, gazowanych napojów i ciągle próbujemy odkryć receptę na prawdziwą dietę cud.
Audio
  • Czy istnieje optymalna dieta dla ludzkiego organizmu? Które produkty nam szkodzą, a których spożywamy za mało? (Czat Czwórki)
Czy jedzenie dużej ilości warzyw i owoców zwiększy nasze szanse na szczupłą sylwetkę?
Czy jedzenie dużej ilości warzyw i owoców zwiększy nasze szanse na szczupłą sylwetkę?Foto: Glow Images/East News

M. Tomaszewska-Bolałek Nie mamy wystarczającej ilości badań, by stwierdzić, że dieta wegańska jest optymalna dla ludzkiego organizmu. Jest ona też dużo trudniejsza do zbilansowania i trudna do właściwego prowadzenia przez osoby nie zajmujące się dietetyką

Jak przekonują ekspertki Czwórki, dieta cud nie istnieje. - Nie ma diety optymalnej dla wszystkich, to zawsze jest sprawa indywidualnych potrzeb - mówiła dietetyk Ewa Trusewicz. A jak podkreślała Magdalena Tomaszewska-Bolałek z Uniwersytetu SWPS, trendy żywieniowe zmieniają się bardzo szybko i klucza do długowieczności i zdrowia na razie nie widać. - Ludzie, którzy żyją bardzo długo, pochodzą z różnych zakątków świata i stosują różne diety. Łączy je jeden punkt: ok. 1800 kalorii dziennie - tłumaczyła Tomaszewska-Bolałek. Podkreślała, że dziś mówi się o dietach, w których dominują warzywa i owoce. - Przede wszystkim warzywa, a w mniejszej ilości owoce. Nie zapominajmy też o tłuszczach. Warzywa zawierają witaminy, których nie przyswoimy bez ich pomocy - mówiła ekspertka.

Czy lepiej jeść więcej produktów surowych, gotowanych, czy duszonych? Jak szkodzi nam boczek, dlaczego warto zamienić zwykłe masło na klarowane, co złego jest w modnej ostatnio diecie paleo i dlaczego w Polsce nie sprawdzi się dieta witariańska? Czym jest "super food" i ile należy go spożywać, by nasze zdrowie też było "super"? Jakie pieczywo wybierać i czym zastąpić nasiona chia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki. W programie swoje sposoby na zdrowe odżywianie i sprawdzone diety zdradzali także słuchacze.

Ewa Trusewicz Obserwujmy swój organizm pod kątem tego, jak reaguje na dane produkty. Zachowajmy rozsądek, bo każda drakońska dieta - białkowa, węglowodanowa, tłuszczowa, odkwaszająca, czy paleo - będzie dla nas niezdrowa

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Ewa Trusewicz (dietetyk), Magdalena Tomaszewska-Bolałek (Food Studies Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 15.05

kd/mc

Czytaj także

Po pierwsze smak - inaczej nie schudniesz

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 17:04
- Całe życie, od kiedy zająłem się gotowaniem, najważniejszy dla mnie był smak. Jedzenie musi być zdrowe i smaczne - mówi Maciej Szaciłło, ekspert kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od cukru. "Jest nie tylko w ciastkach, ale też w keczupie"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 17:30
32 łyżeczki - tyle cukru w codziennych posiłkach spożywa przeciętny Kowalski. Zjadamy go dwa razy więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, alarmują badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedz dobrze i świadomie. Jak układać dietę?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:10
Na dietę przechodzimy najczęściej, żeby schudnąć lub poprawić kondycję. Według statystyk każdego roku co trzeci Polak jest na diecie, natomiast rynek spożywczy elastycznie, dopasowuje się do naszych potrzeb, podsuwając coraz to nowe rozwiązania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń