W trosce o środowisko. Jaką rybę wybrać na obiad?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 17:25
Według ONZ niemal 90 proc. światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Popularne na naszych stołach sola czy węgorz już teraz potrzebują więc naszej pomocy w walce o przetrwanie.
Audio
  • Jakie ryby należy wybierać, by nie szkodzić środowisku? (Czat Czwórki)
Jakie gatunki ryb wybierać, by nie szkodzić środowisku i czy karp jest wśród nich?
Jakie gatunki ryb wybierać, by nie szkodzić środowisku i czy karp jest wśród nich?Foto: Pixabay.com/Public Domain/Daniel Wanke

ryba ogon 1200x660.jpg
Zagrożone ryby. Jedzmy tylko te z certyfikatem?

Okazuje się, że co 20 minut na świecie znika jeden gatunek zwierząt, wśród nich ryby i owoce morza. Pstrąg, karp, sum czy śledź atlantycki - te ryby nie są zagrożone wyginięciem. Unikać jednak powinniśmy m.in. pangi czy niektórych gatunków tuńczyka, którego także zaczyna brakować. Na pytanie, które ryby warto wybierać ze sklepowych półek, a które lepiej omijać odpowiada specjalnie wydany poradnik organizacji WWF, który dostępny jest m.in. w internecie.​​ - Warto też, będąc w sklepie, sprawdzić na produkcie rybnym, który chcemy kupić, skąd dana ryba pochodzi i jakimi narzędziami została wyłowiona - tłumaczyła Justyna Zajchowska z WWF.

Jakie dane powinny znajdować się na produktach rybnych, które chcemy kupić? Na jakie certyfikaty należy zwracać uwagę podczas robienia zakupów? Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Justyny Tylczyńskiej.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji:2.01.2016

Godzina emisji: 16.35

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekowakacje. Jak bawić się dobrze i w zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:39
Segregowanie śmieci na kempingu, racjonalne używanie wody, niepłoszenie zwierząt - czy trudno być eko na wakacjach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie dla klimatu. Zatrzyma ocieplenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 19:04
Od 4 listopada obowiązuje porozumienie paryskie, którego celem jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2°C, a nawet zahamowanie go na poziomie 1,5°C.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:11
W dziesiątce miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż siedem leży w Polsce, w pierwszej pięćdziesiątce - aż trzydzieści trzy. - Polacy nawet nie mają świadomości, co znajduje się w powietrzu, którym oddychają, bo nikt ich o tym nie informuje - przekonywała Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego.
rozwiń zwiń