Stara Śpiewka. Obrzędy w kobiecym kręgu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 10:50
- Estetyka i emocjonalność pieśni ludowych jest niezwykle poruszająca. Jako Stara Śpiewka wykonujemy pieśni obrzędowe, a to najlepiej robi się w półokręgu i w kobiecym gronie - przekonują członkinie zespołu.
Audio
  • Co w folklorze, tradycji i pieśniach ludowych pociąga młodych ludzi? Rozmowa ze Starą Śpiewką (Czat Czwórki/Czwórka)
Stara Śpiewka na jednym z koncertów
Stara Śpiewka na jednym z koncertów Foto: Tunia Błachno

Czytaj także
Wacław Zimpel PAP 1200x660.jpg
"Planetarny folklor" Wacława Zimpla

Stara Śpiewka w repertuarze ma m.in. pieśni kupalne (np. o wypędzeniu rusałoczek) oraz liryczne. - Jedna z nich jest o złotym wiaderku, czyli symbolu zakochania. Młodzieniec zostaje zaczarowany, zakochuje się w dziewczynie i w finale staje z nią na ślubnym kobiercu - tłumaczą członkienie zespołu.

Zespół łączy miłośniczki białego śpiewania pieśni ludowych - wielogłosowych, archaicznych, słowiańskich. Artystki opowiadają m.in. o tym, jak to jest "śpiewać w zachwycie", czy folklor może działać jak detoks i kto może zasilić szeregi Starej Śpiewki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Tunia Błachno, Ada Sukiennik (zespół Stara Śpiewka)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 16.10

kul/kd

Czytaj także

Edyta Krzemień - flażolet ma w swym głosie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:08
- Na aktorskim etacie byłabym ograniczona - mówi Edyta Krzemień, aktorka musicalowa. - Mnie zbyt wiele rzeczy interesuje, chcę być w zbyt wielu miejscach na raz, nie chcę z niczego rezygnować - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedyś Wisła była internetem i autostradą"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 14:20
- W folklorze spławiających się Wisłą flisaków zafascynowała mnie, m.in., ich charakterystyczna "lingua franca", czyli swoisty język, którym mogli się porozumiewać. W warunkach polskich chodziło przede wszystkim o mieszanie się folkloru różnych ziem - tłumaczył w Czwórce Grzegorz "Świtza" Świtalski z zespołu Hambawenah.
rozwiń zwiń