Współczesne niewolnictwo. Jak mu przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 18:06
- Zjawisko niewolnictwa i handlu ludźmi się nasila, bo wszyscy czerpiemy z tego zyski. Wszyscy chcemy kupować towary taniej, a najtańsze są te, w przypadku których siła robocza nic nie kosztuje - przekonywała w "Czacie Czwórki" Irena Dawid-Olczyk z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada". A jaka jest definicja handlu ludźmi?
Audio
  • Eksperci o współczesnym niewolnictwie i handlu ludźmi (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pr_camera/Shutterstock.com

Irena Dawid-Olczyk Największą szkodą, którą powodują sprawcy handlu ludźmi jest to, co oni robią z psychiką człowieka

- To przede wszystkim wykorzystywanie - tłumaczyła Irena Dawid-Olczyk. - Często ludzie, którzy są przedmiotem handlu, nie cieszą się uwagą służb publicznych - dodała. - To zjawisko drastyczne, którego ofiarami są osoby nie tylko młodsze, ale także starsze - wyjaśniał podkomisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji, gdzie znajduje się specjalny Wydział do Walki z Handlem Ludźmi. - W Komendzie Głównej ten wydział działa na poziomie kraju, jednak każda mniejsza jednostka policji także posiada komórki zwalczające ten proceder - zaznaczył.

Dawid Marciniak Współczesny niewolnik jest użyteczny wtedy, kiedy może pracować

W rozmowie z Piotrem Firanem zaproszeni eksperci tłumaczyli też, jak niewolnictwo i handel ludźmi zwalczać. - Możemy na przykład namówić nasze dzieci, żeby jadły czekoladę "fair trade", albo przekonywać obcokrajowców, żeby pracowali u nas legalnie - mówiła Irena Dawid-Olczyk. A co zrobić, gdy mamy podejrzenie zachodzenia tego procederu? - Można pisać na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl lub dzwonić pod numer 664 974 934 - informował Dawid Marciniak. Warto także korzystać ze specjalnych, stworzonych przez policję i Fundację "La Strada" aplikacji.

Jak one działają? Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? Kto jest najbardziej narażony na stanie się ofiarą współczesnego niewolnictwa? Więcej o tym w nagraniu audycji, w której Weronika Puszkar o handlu nieletnimi rozmawiała też z Moniką Kacprzak z organizacji UNICEF Polska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Irena Dawid-Olczyk (Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada"), podkomisarz Dawid Marciniak (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 17.05.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O używkach bez ściemy. Nowa kampania społeczna

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 18:40
"Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" to nowa kampania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która ma uświadamiać przede wszystkim młodych ludzi o zgubnym działaniu używek na ich zdrowie i życie. Czy jej uwspółcześniony język trafi do młodzieży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo w tłumie. Kto za nie odpowiada?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 17:16
"Nie wolno wnosić parasoli, scyzoryków, lustrzanek cyfrowych i kamer, alkoholu, dużych toreb i plecaków. Osoby poniżej 13 roku życia mogą przebywać w wydzielonej strefie, tylko pod opieką osoby dorosłej" - m.in. takie zasady regulaminowe mogą obowiązywać podczas imprezy masowej.
rozwiń zwiń