O używkach bez ściemy. Nowa kampania społeczna

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 18:40
"Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" to nowa kampania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która ma uświadamiać przede wszystkim młodych ludzi o zgubnym działaniu używek na ich zdrowie i życie. Czy jej uwspółcześniony język trafi do młodzieży?
Audio
  • "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" - nowa kampania GIS-u (Czat Czwórki/Czwórka)
Zgubne i obciachowe działanie substancji psychoaktywnych - jak rzetelnie i przekonywująco informować o nim młodych? (zdjęcie ilustracyjne)
Zgubne i obciachowe działanie substancji psychoaktywnych - jak rzetelnie i przekonywująco informować o nim młodych? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Stanislaw Mikulski/Sutterstock.com

- W kampanii używamy języka prowokującego do myślenia. Alarmujący jest fakt, iż coraz młodsi ludzie sięgają po środki psychoaktywne - ostrzegał w Czwórce zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Chudzik. - Staramy się pokazać, że nie zawsze chęć bycia "cool" przekłada się na to, jak nas postrzegają - tłumaczył.

Grzegorz Chudzik Kiedyś zasadniczym problemem narkotyków była możliwość transmisji chorób zakaźnych. Dziś na rynku istnieją substancje chemicznie modyfikowane, wywołujące konkretne efekty

Statystyki mówią, że wśród polskich gimnazjalistów aż 85 procent sięga po alkohol, ponad połowa pali papierosy, a co czwarty marihuanę. Jakie są przyczyny stałego wzrostu popularności używek i substancji psychoaktywnych wśród młodych? - W krajach, które tak jak Polska przeszły transformację ustrojową jest to zjawisko dosyć powszechne. Tak, jak zanieczyszczenie powietrza - mówił Jan Stola z Youth Organisations for Drug Action. - W Polsce średnia liczba osób sięgających po substancje psychoaktywne jest wyższa niż w Unii Europejskiej, pewnie dlatego, że nie było u nas do tej pory odpowiednich kampanii edukacyjnych i społecznych - przekonywał.    

Nowa kampania GIS-u "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" stawia na prowokację, a nie jak to miało miejsce wcześniej na oddziaływanie poprzez wzbudzanie strachu. Jak powstawała, czy oprócz chwytliwych spotów przekazuje także rzetelne informacje, jakie używki są największym problemem wśród młodzieży oraz jak bardzo są one uzależniające - między innymi te kwestie poruszył Piotr Firan w rozmowie z gośćmi "Czatu Czwórki".

Jan Stola Spoty kampanii mają pokazać, jak się mogą różnić oceny rzeczywistości po zażyciu środków psychoaktywnych. Kiedyś próbowano przeciwdziałać narkotykom jedynie narzędziami prawa karnego  

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Grzegorz Chudzik (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego), Jan Stola (Youth Organisations for Drug Action)

Data emisji: 1.02.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/ab

Czytaj także

Czy lekarze poprawią życie seksualne nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 17:56
W obecnej sytuacji nastolatki do 18. roku życia mogą korzystać z usług ginekologa czy urologa jedynie za przyzwoleniem ich prawnych opiekunów. Z drugiej strony prawo zezwala im na współżycie już po skończeniu 15 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubóstwo to wykluczenie. Jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 17:49
17 października to Światowy Dzień Walki z Ubóstwem. Wśród krajów Europy wschodniej Polska jest jednym z najszybciej bogacących się krajów, jednak z badań wynika, że w skrajnym ubóstwie żyje u nas prawie 3 mln obywateli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "blue monday" sprawdzamy szczęście Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 17:30
W kalendarzu "blue monday", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, a Polacy - według najnowszych badań CBOS - są zadowoleni. Aż 84 proc. z nas deklaruje zadowolenie z najbliższych, przyjaciół i miejsca zamieszkania. Jak te wyniki interpretować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rejestracja kart SIM. Poprawi bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 19:04
W myśl nowej ustawy antyterrorystycznej już drugiego lutego mija termin zarejestrowania u operatorów telefonii komórkowych wszystkich kart SIM, włącznie z tymi, działającymi w systemie doładowań. Czy powinniśmy się obawiać przekazywania naszych danych osobowych niewiarygodnym źródłom?
rozwiń zwiń