X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamiast słów obelgi i wulgaryzmy. Jak zmienia się język?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:55
- Dyskurs publiczny ulega brutalizacji. Nasz język jest lustrem, odbijającym to, co się dzieje w społeczeństwie - mówi medioznawca, Anna Miotk.
Audio
  • Czy można zatrzymać proces brutalizacji języka polskiego? (Czat Czwórki)
Słowne manipulacje, zmiana znaczeń wyrazów, utrwalanie stereotypów, jątrzenie  takie zarzuty Rada Języka Polskiego stawia politykom i mediom. Wystąpienia publiczne coraz częściej nacechowane są agresją i brutalnością, padają w nich też słowa z pogranicza wulgaryzmów
Słowne manipulacje, zmiana znaczeń wyrazów, utrwalanie stereotypów, jątrzenie – takie zarzuty Rada Języka Polskiego stawia politykom i mediom. Wystąpienia publiczne coraz częściej nacechowane są agresją i brutalnością, padają w nich też słowa z pogranicza wulgaryzmówFoto: praszkiewicz/ Shutterstock

Według Rady Języka Polskiego, działającej przy prezydium Polskiej Akademii Nauk język polski coraz bardziej się brutalizuje, co zawdzięczamy m.in. politykom i mediom. Odpowiedzialni za taki stan rzeczy zostali wezwani do zaprzestania nadużywania języka agresji i manipulacji znaczeniami słów. - Bywa, że w pewnych sytuacjach takie zjawiska przybierają na sile. W tej chwili nasilenie takich procesów jest trochę większe niż standardowo - opowiada językoznawca, Ewa Rudnicka.

Socjolog z SWPS uzupełnia, że może to mieć związek z faktem, iż przestrzeń społeczna jest silnie nastawiona na emocje. - A emocje potrzebują wyrazistego języka, często nacechowanego negatywnie i o agresywnym zabarwieniu, co jest moim zdaniem, w społeczeństwie niewskazane. Każdy się sili, by być zauważonym, po czym najagresywniejsza wypowiedź przechodzi do mediów i później jest zapamiętana - wyjaśnia politolog.

Czy poziom agresji w internecie wzrasta? Co wyzwala brutalność w języku? Dlaczego polityka i kwestie światopoglądowe popychają nas do używania mocniejszych słów? O tym mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Ewa Rudnicka (językoznawca, socjolog, Uniwersytet Warszawski), Mateusz Zaręba (socjolog, politolog, Uniwersytet SWPS), Agata Hącia (językoznawca, dziennikarka), Anna Miotk (medioznawca)

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 15.08

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmieciowa rewolucja. Co zmieni się w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 17:08
Przeciętny Europejczyk produkuje ponad 500 kg odpadów rocznie, a Polacy wytwarzają średnio o 150 kg śmieci mniej. Niestety segregacji w naszym kraju podlega tylko ok 10 proc. odpadów. Dlatego od lipca w życie mają wejść nowe zasady ich segregacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papierosy są passe." Dlaczego nie warto zaczynać palić?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 17:22
Najnowsze dane wskazują, że pokazywanie się z papierosem przestaje być wyznacznikiem dorosłości i jest coraz mniej popularne wśród młodych ludzi. Liczba palaczy między 18. a 24. rokiem życia spada m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. A jak jest w Polsce?
rozwiń zwiń