Skarby Ziemi na wyczerpaniu. Kiedy ich zabraknie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 18:35
Naturalne zasoby Ziemi nie są nieograniczone, ryzyko wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych jest dziś faktem. - Z surowcami jest ogromny problem, rzadko jednak mówi się o kurczących się zasobach słodkiej wody - ostrzega Magdalena Krukowska, autorka bloga "Biznes (nie)etyczny".
Audio
  • Czy niebawem zabraknie nam tak potrzebnych na co dzień zasobów naturalnych? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: botulinum21/Shutterstock.com

Magdalena Krukowska Obecnie szacuje się, że już 2/3 ludności nie ma swobodnego dostępu do wody pitnej. Największym problemem jest marnotrawstwo. Gdybyśmy mniej spożywali, to problem z surowcami byłby mniejszy

Okazuje się, że nawet piasek powinien być chroniony, jego światowe zasoby wyczerpują się w zastraszającym tempie, powoduje to nie tylko degradację środowiska, ale może też prowadzić do konfliktów międzynarodowych. - Na naszej Pustyni Błędowskiej zużyliśmy piasek, wypełniając dziury po kopalniach węgla. Tam był bardzo dobry polodowcowy piasek - mówi w Czwórce Michał Brennek, autor bloga "Ziemia na rozdrożu". 

Przy obecnym tempie wykorzystywania zasobów nieodnawialnych każdego roku dzień, w którym zaczyna brakować surowców przypada coraz wcześniej. W 2016 roku był to 8 sierpnia, a potem żyliśmy na kredyt. - Prognozy zatrważają, ale jeszcze bardziej to, że jest nas coraz więcej i więcej. Każdego roku przybywa około 83 milionów ludzi. Na dodatek na świecie marnuje się co najmniej połowę produkowanej żywności - zaznacza Magdalena Krukowska. - XXI wiek określany jest jako wiek konsekwencji tego, jak ustawiliśmy gospodarkę pod koniec XIX wieku. Zasialiśmy wiatr, a teraz będziemy zbierać burzę - podkreśla Michał Brennek.

Michał Brennek Trzeba podjąć decyzję, że nasze potrzeby załatwiamy w sposób odpowiedzialny, ale to wymaga planetarnej perspektywy. Brakuje nam myślenia strategicznego. W skali globalnej nadal jesteśmy narodowymi państewkami, które muszą ugrać swoje interesy

W "Czacie Czwórki" zaproszeni goście rozmawiają też o tym, jak ubożeją ziemskie ekosystemy, jaką cenę za niepohamowaną eksploatację Ziemi zapłacą przyszłe pokolenia oraz jak możemy zmieniać nasze codzienne przyzwyczajenia, aby przyczynić się do jej powstrzymania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Anna Depczyńśka

Goście: Magdalena Krukowska (autorka bloga "Biznes (nie)etyczny"), Michał Brennek (autor bloga "Ziemia na rozdrożu")

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 15.06

jsz/kk

Czytaj także

Porozumienie dla klimatu. Zatrzyma ocieplenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 19:04
Od 4 listopada obowiązuje porozumienie paryskie, którego celem jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2°C, a nawet zahamowanie go na poziomie 1,5°C.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń