Porozumienie dla klimatu. Zatrzyma ocieplenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 19:04
Od 4 listopada obowiązuje porozumienie paryskie, którego celem jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2°C, a nawet zahamowanie go na poziomie 1,5°C.
Audio
  • Co nam dają porozumienia klimatyczne? (Czat Czwórki/Czwórka)
Kiedy korzystanie ze źródeł energii odnawialnej stanie się naszą codziennością?
Kiedy korzystanie ze źródeł energii odnawialnej stanie się naszą codziennością?Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Podpisało je prawie 200 państw, w tym najwięksi emitenci gazów cieplarnianych czyli USA, Chiny, Indie i Unia Europejska. W tym miesiącu, 7 listopada, rozpoczął się szczyt klimatyczny w Marrakeszu, którego założeniem jest negocjacja form wdrażania porozumienia paryskiego.

Magdalena Zowsik Opóźniając walkę ze zmianami klimatycznymi tracimy czas - jesteśmy nieuczciwi wobec siebie i wobec naszych dzieci

W Czwórce rozmawialiśmy z Magdaleną Zowsik z Greenpeace oraz Justyną Szczepanik z Koalicji Klimatycznej, a zapytaliśmy je m.in. o możliwości zminimalizowania negatywnych skutków zmian klimatu. - Przede wszystkim trzeba przyspieszyć zmiany w kierunku wprowadzania zielonej, niskoemisyjnej gospodarki - przekonywała Justyna Szczepanik. - W tym kontekście Polska jest ewenementem - nie ma już innego kraju w Europie, który produkowałby 80% energii z węgla - tłumaczyła.

Intensywny rozwój energetyki odnawialnej to bez wątpienia podstawa w walce ze zmianami klimatu, ważna jest jednak także energetyczna efektywność. - Najbardziej ekologiczna jest ta energia, której nie potrzebujemy - wyjaśniała Magdalena Zowsik.

Justyna Szczepanik Zielona gospodarka to m.in. kwestia zmiany zatrudnienia, ale też dobrego planowania

W "Czacie Czwórki" specjalistki tłumaczyły też, jaka jest różnica między pogodą a klimatem, dlaczego walka ze zmianami klimatycznymi to "być albo nie być' dla państw wyspiarskich, a także jakie są codzienne obowiązki każdego z nas wobec klimatu.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której Michał Piwowarek sprawdził również, jak działa Aplikacja WWF, która ma nam uświadomić, jak nasze codzienne wybory wpływają na stan naszego środowiska.  

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Magdalena Zowsik (Greenpeace), Justyna Szczepanik (Kolaicja Klimatyczna)

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/fbi


 

         


Czytaj także

Kopenhaga - miasto zielonej energii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:20
Najbardziej ekologiczne miejsce w Europie można zwiedzać zielonym szlakiem. - Na trasie jest m.in. miejski zielony dach, czyli ogród o powierzchni ponad 7 tys. m2 na szczycie Biblioteki Narodowej - mówi duńska przewodniczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bee Friendly". Dzika łąka dla pszczół w sercu miasta

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 15:27
Dzięki tym owadom mamy nie tylko miód, ale też większość owoców. Tymczasem, w każdej sekundzie w Polsce ginie ponad 100 pszczół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warto kochać pszczoły i liczyć je

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 10:51
Praca pszczół i innych owadów zapylających przynosi gospodarce 265 miliardów euro rocznie. Jednak człowiek skutecznie utrudnia tę pracę. Warto to zmienić i zaangażować się w Wielki Spis Zapylaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekowakacje. Jak bawić się dobrze i w zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:39
Segregowanie śmieci na kempingu, racjonalne używanie wody, niepłoszenie zwierząt - czy trudno być eko na wakacjach?
rozwiń zwiń