Wirtualny świat. Jak bardzo pochłania młodych?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 19:00
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że duża część nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem przez całą dobę - 70 procent śpi z telefonem pod poduszką lub tuż obok niego. W szkole podstawowej smartfony ma ponad 62 procent uczniów, w szkole średniej - już 81 procent. Czy to nieodwracalny trend?
Audio
  • Czy jesteśmy bezradni wobec uzależnienia młodych od sieci? (Czat Czwórki/Czwórka)
Wirtualny świat pochłania - co drugi gimnazjalista siedzi przez komputerem do nocy, a niemal wszyscy są w mediach społecznościowych (zdjęcie ilustracyjne)
Wirtualny świat pochłania - co drugi gimnazjalista siedzi przez komputerem do nocy, a niemal wszyscy są w mediach społecznościowych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

Agata Kwiatkowska Używanie internetu i promowanie dostępu do niego kojarzy się z wolnością. Ciężko zmienić ten dyskurs i szerzej mówić o zagrożeniach. Kwestia wieku nie ma tu znaczenia

- Nie uciekniemy od sieci, dlatego rodzice powinni uczestniczyć w niej z dziećmi - przekonuje Agata Kwiatkowska z Fundacji Edukacji Społecznej. - Ważne jest, żeby zdać sobie sprawę z tego, czym jest sieć dla młodego człowieka, co on tam kreuje - dodaje zaproszona ekspertka. Z kolei Agnieszka Taper, dyrektorka biura Centrum Profilaktyki Społecznej, tłumaczy, czego młodzi ludzie w internecie szukają. -  Dokładnie tego samego, czego my, dorośli. Grają, oglądają seriale i filmy, ale przede wszystkim komunikują się ze znajomymi - podkreśla Agnieszka Taper.

Obie zaproszone ekspertki w rozmowie z Piotrem Firanem podają przykłady sposobów radzenia sobie z zagrożeniami, czyhającymi na młodzież w wirtualnym świecie. - Niezwykle istotna jest tak zwana edukacja medialna zarówno w szkole, jak i w domu. Ona przygotowuje do mądrego korzystania z mediów. Chodzi nie tylko o higienę, ale też o krytyczne podejście - mówi Agnieszka Taper. Agata Kwiatkowska zwraca natomiast uwagę na istotę budowania relacji z dziećmi. - Gdy odkrywamy niepokojące treści na komputerach lub smartfonach naszych dzieci, to pamiętajmy, że wchodzimy w ich sferę prywatną. Konfrontacyjne i agresywne podejście może zniszczyć dialog pomiędzy rodzicami i dziećmi na bardzo długo - ostrzega Agata Kwiatkowska.

Agnieszka Taper Młodzież cechuje nadmierna otwartość, a w sieci stajmy się sobie bliscy, pomimo tego, że nie widzieliśmy się na oczy

Słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórki, dowiecie się też, czy i jak kontrolować przeglądane przez nasze pociechy internetowe treści, na czym polega modelowanie zachowań "dziecko-multimedia" oraz w jakim wieku należy rozpocząć edukację multimedialną.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Agata Kwiatkowska (Fundacja Edukacji Społecznej), Agnieszka Taper (dyrektorka biura Centrum Profilaktyki Społecznej)

Data emisji: 16.08.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/mk

Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w rytmie hashtagów. Jak mu nie ulec?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 10:30
Tym razem w "Dniu Kobiet" sprawdzamy, kiedy kreowanie wizerunku w sieci staje się niebezpieczne. A pytamy o to dr Annę Jupowicz-Ginalską, wykładowczynię public relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Agatę Daniluk, autorkę artykułu o pewnej młodej użytkowniczce mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń