Polskie kąpieliska: pływanie w miejscach niedozwolonych, brawura i alkohol

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 18:38
Pierwszy weekend sierpnia okazał się tragiczny w skutkach dla kąpiących się. Utonęło aż 30 osób. Od początku 2018 ofiar śmiertelnych było 350. 
Audio
  • Wakacje nad wodą. Swoją postawą dajmy przykład innym (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sarahlarkin/Pixabay

kobieta basen woda kapelusz 1200.jpg
Coraz wyższe temperatury w Polsce. Czy musimy zmienić styl życia?

- Wzrostowi utonięć w tym roku sprzyja piękna pogoda. Polacy szukają ochłody nad zbiornikami wodnymi. Dobrze, jeżeli są to strzeżone przez ratowników kąpieliska. Gorzej, jeśli wybierają rzeki - ich brzegi rzadko posiadają miejsca, w których bezpiecznie można wejść do wody - mówił podkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Z przedmówcą zgodził się ratownik, Maciej Rokus - szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. - Do największej ilości utonięć dochodzi na terenach niestrzeżonych. Ludzie kąpią się w takich miejscach, bo bardzo często przeceniają swoje umiejętności. Piją alkohol, który zaburza trzeźwą ocenę sytuacji - wyjaśniał.

Bałtyk1200.jpg
Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Jak przekonać Polaków do rozsądnego korzystania z akwenów wodnych? Zdaniem Elżbiety Kwiecińskiej-Prysłopskiej, koordynatorki kampanii "Pływam bez promili" w tym zakresie bardzo ważna jest edukacja. - Należy nieustannie uświadamiać o konsekwencjach korzystania z kąpieli po spożyciu alkoholu. Mówić należy o tym dzieciom, młodzieży i dorosłym, bo to problem, który dotyka wszystkich - przekonywała. 


ratownik basen wakacje 510.jpg
Bezpieczeństwo nad wodą - toniemy w ciszy

Czy wysokie kary za kąpiel po alkoholu rozwiążą problem utonięć? Co jest najczęstszą przyczyną śmieci w zbiornikach wodnych trzeźwych pływaków? Jak kontrolować plaże i kąpieliska? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska (koordynatorka kampanii "Pływam bez promili"), podkom. Robert Opas (Komenda Główna Policji), Maciej Rokus (szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Kąpiel z głową. Jak uniknąć tragedii?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 17:40
Ponad 500 osób w ubiegłym roku, 90 już w tym. Statystyki alarmują, że Polacy wciąż nie potrafią korzystać z uroków letniego wypoczynku nad wodą, a liczba wypadków nad wodą jest u nas jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak efektywnie odpoczywać podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:07
Pracujemy bez wytchnienia, potem wyjeżdżamy na wymarzony urlop i… po powrocie nie czujemy się wypoczęci. Jak to zmienić? - Jeśli wpadniemy w pułapkę założeń, np., że koniecznie musimy odpocząć, na starcie skazujemy się na porażkę - mówiła w Czwórce life choach Iwona Kubiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polskich kąpieliskach brakuje ratowników?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 18:51
Sezon wypoczynkowy się zbliża, a chętnych do pracy na kąpieliskach strzeżonych brakuje. Z roku na rok Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w całej Polsce zmaga się z problemem braków kadrowych.
rozwiń zwiń