Czy możliwe jest obniżenie limitu CO2 do 2050 roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 17:21
Według dyrektyw Komisji Europejskiej do 2050 roku państwa UE powinna zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 80% w stosunku do poziomu z 1990 r. Czy projekt jest możliwy do zrealizowania w założonym przez KE czasie?
Audio
  • Dlaczego potrzebujemy nowych rozwiązań w polityce energetycznej? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rabe/Pixabay

W energetyce perspektywa 5-10 lat to jutro. Musi dojść do społecznej rozmowy na temat tego, jak powinna wyglądać Andrzej Sikora

- W mojej ocenie największym problemem, jaki dziś stoi przed polskim społeczeństwem, jest zdefiniowanie gospodarki, jaką będziemy tworzyli do 2050 roku - mówił dr inż. Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych. - Co do założeń, w jaki sposób powinna ona funkcjonować, do tej pory nie powstał żaden konsensus.

Od końca lat 80. udało się w naszym kraju ograniczyć emisję o 30%. Nadal jednak nie ma dyskusji na temat tego, w jakim kierunku powinniśmy iść w przyszłości Oskar Kulik

- Coraz częściej słychać o całkowitej dekarbonizacji gospodarki do 2050 roku - dodawał Oskar Kulik z WWF. - To jak na razie jedyna możliwość zrealizowania celów porozumienia paryskiego, które mają doprowadzić do ograniczenia wzrostu globalnych temperatur, ale żeby to się udało musimy działać już dzisiaj - przekonywał.

Jak zmieni się polityka energetyczna w krajach państw członkowskich? Jakie działania podejmowane są w celu zmniejszenia emisyjności naszej gospodarki? Czy energia stanie się towarem luksusowym? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

samochody1200.jpg
Wybierz transport publiczny zamiast prywatnego auta

Goście: w rozmowie z Mateuszem Gołębiewskim Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce; w studiu Czwórki: Oskar Kulik z WWF Polska, dr inż. Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych.

Materiał: Anna Depczyńska Mateusz Gołębiewski

Data emisji: 28.08.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Aplikacja, która walczy ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 09:10
- Smog to widoczne zanieczyszczenia powietrza unoszące się nad miastem, mające niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludzi - mówił Wiktor Warchałowski prezes zarządu firmy Airly.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne niedziele. Jak korzystają z nich Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 17:23
Od marca obowiązuje zakaz handlu. W wybrane niedziele miesiąca liczba niedziel niehandlowych będzie się stopniowo zwiększać. W tym roku to 23 dni, w przyszłym zakaz handlu będzie obowiązywał przez 37 niedziel, a w 2020 – 45.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kąpieliska: pływanie w miejscach niedozwolonych, brawura i alkohol

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 18:38
Pierwszy weekend sierpnia okazał się tragiczny w skutkach dla kąpiących się. Utonęło aż 30 osób. Od początku 2018 ofiar śmiertelnych było 350. 
rozwiń zwiń