Aplikacja, która walczy ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 09:10
- Smog to widoczne zanieczyszczenia powietrza unoszące się nad miastem, mające niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludzi - mówił Wiktor Warchałowski prezes zarządu firmy Airly.
Audio
  • Wiktor Warchałowski prezes zarządu firmy Airly opowiada o walce ze szkodliwym smogiem (TOP/Czwórka)
Wiktor Warchałowski prezes zarządu firmy Airly
Wiktor Warchałowski prezes zarządu firmy AirlyFoto: czwórka

Dlaczego o smogu rozmawiamy dopiero od kilku lat, skoro wiadomo, że nie jest on zjawiskiem nowym? Na pytanie odpowiedział prezes zarządu Airly - moim zdaniem wynika to ze zwiększającej się świadomości społeczeństwa na temat tego niekorzystnego zjawiska. Smog istniał od zawsze, ale w latach 80. i 90. nie mówiło się o nim wcale - wyjaśniał gość Czwórki. 

Jakość powietrza z roku na rok jest w Polsce coraz lepsza. Jak przekonywał Wiktor Warchałowski wynika to z zaangażowania lokalnych władz w programy minimalizujące zanieczyszczenie powietrza oraz kampanie informacyjne. - Smog jest zjawiskiem niezwykle złożonym, ale jak wynika z badań jego głównym źródłem są niewłaściwe zagospodarowane paleniska domowe. Zdecydowana większość zanieczyszczeń, które unoszą się nad miastem pochodzi z przydomowych pieców.

Co takiego jest w smogu, czego tak bardzo się boimy? W jaki sposób firma Airly wykorzystuje nowoczesne technologie w walce z zanieczyszczeniem powietrza? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji:  TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem 

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Wiktor Warchałowski (prezes zarządu firmy Airly)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 18.27

ac

Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem: 33 najbardziej zanieczyszczonych miast będzie miało specjalne programy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 14:05
W 33 polskich miastach, które według Światowej Organizacji Zdrowia mają największy problem ze smogiem, powstaną dedykowane programy walki z tym zjawiskiem - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Pieniądze na ten cel będą m.in. z opłat za foliówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka odnaleziona. W ochronie zabytków pomoże internet

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:15
Jest takie miejsce w sieci, gdzie znajdziemy coś, czego być może nie uda nam się już odnaleźć w świecie rzeczywistym. Mowa o "Muzeum utraconym", którego eksponatami są dzieła, które Polska utraciła po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń