Sposób na zrzucenie kilogramów: "żeby schudnąć trzeba jeść"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 16:31
Według słownika "dieta" to system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu. Tymczasem większości kojarzy się z wyrzeczeniami. Czy musi tak być?
Audio
  • Dobre nawyki w odżywianiu: "Wybierzmy trzy i stosujmy je długofalowo” (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/PublicDomainPictures

Żadna dieta nie przyniesie natychmiastowego efektu. Zdrowa dieta to stawianie na jakość Hanna Stolińska-Fiedorowicz

- Sto procent osób, którzy pojawiają się w moim gabinecie przychodzi po dietę odchudzającą - mówiła dietetyk, Hanna Stolińska-Fiedorowicz. - Od razu tłumaczę pacjentowi, że nie będziemy na diecie, tylko będziemy się zdrowo odżywiać. Entuzjazm spada, kiedy zaczynam opowiadać o zaleceniach dotyczących zdrowego żywienia. Ludzie nie wierzą w zasady zdrowego żywienia i że to może rozwiązać nasz problem z otyłością. To ich nudzi. Wolą diety oparte na ograniczaniu konkretnych produktów: białka, węglowodanów, albo na superfoods - przekonywała.

Chcemy wierzyć w obietnice o idealnej sylwetce, bo efekt chcemy mieć szybko. Zapominamy, że dodatkowe kilogramy gromadziliśmy przez lata Katarzyna Zadka

- Problem stanowi również potoczne rozumienie słowa "dieta". Nie da się na nią przejść, bo każdy z nas na niej jest. Z tą różnicą, że ta, którą stosujemy, niekoniecznie jest zgodna z zasadami zbilansowanego żywienia - dodawała dietetyk i technolog żywienia Katarzyna Zadka. - Dodatkowych kilogramów nie pozbędziemy się szybko. Zmiana nawyków żywienia to jedyna gwarancja utrzymania wagi na odpowiednim poziomie - mówiła. 

Jak ocenić co jest zdrowe dla naszego organizmu i jak pozbyć się szkodliwych nawyków żywieniowych? Jak wybierać spośród bogatej oferty diet dostępnych na rynku, a może dieta powinna być spersonalizowana do naszych potrzeb? Jaki jest nasz poziom wiedzy na temat zdrowego odżywniania? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk), Katarzyna Zadka (dietetyk i technolog żywienia)

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 15.11

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta wegetariańska. Jak wpływa na naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 17:58
- Dieta, która w dużej części składa się z mięsa ponad dwukrotnie bardziej, niż dieta wegańska wpływa na emisję gazów cieplarnianych - tłumaczył Marcin Tishner, koordynator kampanii "Zmieniaj dietę, nie klimat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nocne podjadanie sprzyja otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:03
- To, że nie powinniśmy jeść po godzinie 18 jest mitem. Kolację powinniśmy dostosować do naszego trybu dnia - mówiła dietetyczka Anna Kalinowska-Weber.
rozwiń zwiń