Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:24
Czy wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek przedszkolnych i szkolnych? Takie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia.
Audio
  • Otyłość u dzieci. W Polsce jest ich coraz więcej (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

Nawet kiedy siądą do wspólnego stołu, to w akompaniamencie włączonego telewizora i telefonów. Wspólny posiłek powinien pełnić funkcję zacieśniającą kontakty rodzinne Dorota Minta

Rocznie na powikłania wynikające z otyłości polski NFZ wydaje 56 mld złotych. Jak uzdrowić tę sytuację? Gdzie leży problem? Psycholog i psychoterapeutka Dorota Minta zwracała uwagę na ważny kulturowy kontekst. - Niespełna trzy dekady temu znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Przynajmniej dla jednego pokolenia jedzenie fast-foodu było synonimem awansu społecznego - przypominała.

Innym problemem, jak wskazywała jest brak czasu, który powinniśmy poświęcać rodzinie. - Dzieci jedzą w samotności. Nie mamy tradycji mówienia o tym, co się je, przygotowywania, ani spożywania wspólnie posiłków - mówiła.

68% mężczyzn i 53% kobiet w Polsce cierpi na otyłość albo zwiększoną masę ciała. To problem, który dotyczy większości z nas Grzegorz Łapanowski 

Czy jesteśmy świadomi problemu? Kucharz i dziennikarz kulinarny Grzegorz Łapanowski twierdził, że rozwiązane go w dużej mierze zależy od nas. - To nie jest tak, że nie wiemy skąd wziął się i w jaki sposób ten problem rozwiązać. Dzieci kupują w fast-foodach, bo ktoś dał im na to pieniądze, dlatego, że nikt w domu nie przygotował im obiadu. Co gorsza, coraz rzadziej umiejętność gotowania wynosimy z domu. W pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków takich osób jest coraz mniej - przekonywał.

Jak zatrzymać falę otyłości w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dorota Minta (psycholog, psychoterapeutka), Grzegorz Łapanowski (kucharz, dziennikarz kulinarny, aktywista, przedsiębiorca)

Data emisji: 28.05.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Czytaj także

Odchudzanie dzieci zacznijmy od rodziców

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 17:30
Z jednej strony obsesyjna dbałość o wygląd, z drugiej alarmujące wyniki badań: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie i mogą być pierwszym pokoleniem, które będzie żyć krócej niż ich rodzice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedz dobrze i świadomie. Jak układać dietę?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:10
Na dietę przechodzimy najczęściej, żeby schudnąć lub poprawić kondycję. Według statystyk każdego roku co trzeci Polak jest na diecie, natomiast rynek spożywczy elastycznie, dopasowuje się do naszych potrzeb, podsuwając coraz to nowe rozwiązania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka transformacja żywieniowa - jak wpłynie na klimat?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 16:12
Jak zmienić nasz system żywieniowy, żeby uratować planetę i zachować zdrowie? Naukowcy proponują rozwiązanie: wielką żywieniową transformację. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego rezygnujemy z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 17:20
Dla młodych Polaków dieta bezmięsna okazuje się coraz bardziej atrakcyjna. - To pozytywny trend, co do którego medycyna nie ma zastrzeżeń, bo różne badania pokazują, że jesteśmy dzięki temu zdrowsi - przekonuje lekarz rodzinny Michał Sutkowski.  
rozwiń zwiń