Czy w Polsce działa profilaktyka antyalkoholowa?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:40
- Cena, dostępność i reklama ciągle generują to straszne picie w Polsce - mówi Bogdan Urban, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich. - Jeśli tego nie zmienimy, to każda profilaktyka będzie drogą donikąd - ostrzega.
Audio
  • Na czym polegają skuteczne programy profilaktyczne? Jak zniechęcić młodych do picia? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Freephotos/Pixabay

Czytaj także
kobieta smutek 1200.jpg
Terapia uzależnień. Jakie prawa przysługują pacjentowi?

Z najnowszych badań firmy Lancet wynika, że w ciągu roku statystyczny Polak wypija ponad 11 litrów alkoholu, a średni wiek inicjacji to 12 lat. Narodowa Izba Kontroli też nie ma dla nas dobrych wiadomości - według jej raportu profilaktyka uzależnień w naszym kraju nie działa. - W szkołach często bywa tak, że skupiamy się na gaszeniu pożarów w momencie, kiedy jest już jasne, że uczeń pije albo bierze narkotyki. Wtedy rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie terapeutów, którzy przyszliby z pogadanką. Wszystko ma być na już, bo problem pali. Ale to nie są skuteczne metody - przekonuje terapeutka Sylwia Minda-Grzyb i tłumaczy dlaczego.   


Czytaj także
wódka sklep meżczyzna alkohol 1200.jpg
Gdzie kończy się zabawa a zaczyna nałóg?

Dlaczego samorządy nie korzystają z rekomendowanych programów profilaktycznych? W jaki sposób nie należy rozmawiać z młodzieżą o alkoholu i narkotykach? Jaką rolę w działaniu profilaktycznym odgrywają rodzice? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Sylwia Minda-Grzyb (terapeutka uzależnień), Bogdan Urban wiceprzewodniczący Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Nieświadomy podwójny gaz, czyli odurzeni kierowcy za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:30
Aż 30 proc. polskich kierowców przyznaje, że mogło świadomie lub nieświadomie prowadzić samochód, mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu - wynika z najnowszych badań. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:24
Czy wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek przedszkolnych i szkolnych? Takie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia.
rozwiń zwiń