Czy potrafisz zabezpieczyć swoje mienie podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 12:48
W sezonie wakacyjnym nasila się aktywność włamywaczy i kieszonkowców. Wykorzystują naszą nieobecność w domu i wakacyjną beztroskę. Mamy do dyspozycji antywłamaniowe systemy, monitoring, alarmy. Może jednak najlepszym zabezpieczeniem przed włamywaczami i kieszonkowcami jest sąsiedzka pomoc i zdrowy rozsądek?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

nocne ulewy ulewa powódź pogoda deszcz miasto free shut 1200.jpg
Jak w Polsce działa gospodarka wodna?

Media społecznościowe - skarbnica wiedzy dla złodzieja

Po miesiącach izolacji chcemy się pochwalić miejscami, w które wybierzemy się na wakacje. Niestety, zdradzanie takich informacji w sieci to także wskazówka dla złodzieja, który może dostać się do domu pod naszą nieobecność. Przy czym stratom materialnym towarzyszy niemniej dotkliwa utrata poczucia bezpieczeństwa. 

Posłuchaj
17:56 _PR4_AAC 2020_07_08-15-09-18.mp3 Bezpieczeństwo na wakacjach. Dbajmy o siebie i nasz dobytek (Czat Czwórki)

 

- Udostępniamy zbyt wiele danych w sieci - mówiła Katarzyna Muszyńska ekspert ds. bezpieczeństwa informacji. - Piszemy o tym, gdzie i na jak długo wyjeżdżamy, często dzielimy się też zdjęciami naszych wnętrz, pokazujemy nasz sprzęt elektroniczny i samochody. Takie informacje łatwo nie znikają z sieci, nawet jeśli usuniemy post niedługo po publikacji - przestrzegała. Wrzucajmy więc zdjęcia z wakacji dopiero, gdy z nich wrócimy.

psy mopsy 663.jpg
Zbliżają się upały. Nie zostawiaj psiaka w samochodzie!

Włamania najczęściej w czasie świąt i wakacji

Choć skala włamań w polskich domach z roku na rok maleje, jak mówiła st. asp. Wioletta Szubska z Komedy Gł. Policji, ich skala nadal jest wyjątkowo wysoka przed świętami i w okresie urlopowym. - W tym czasie jesteśmy bardziej roztargnieni, szukamy wyczekiwanego wypoczynku i zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić nasze mienie przed włamaniem. Pamiętajmy, że złodzieje najczęściej obserwują posesję, więc takie elementy jak rozrzucone ulotki lub zgaszone światła będą sygnałem, że dom jest pusty. 

Najbezpieczniejszym miejscem jest bank

wakacje1200.jpg
Czy potrafimy odpoczywać?

- Nie zdajemy sobie sprawy, że sami przekazujemy złodziejom informacje na temat naszego dobytku. Bez opamiętania chwalimy się na portalach społecznościowych czym zajmujemy się na co dzień, gdzie i w jaki sposób spędzamy wolny czas, często także gdzie w jakich warunkach mieszkamy. Włamywacze to wykorzystują. Chrońmy  dane na nasz temat, ponieważ inaczej możemy stać się celem - przestrzegała. - Najbezpieczniejszym miejscem jest bank. Nie dajmy się zwariować i nie przetrzymujmy dużych sum gotówki i złota w domach. To prowokuje złodzieja - dodawał detektyw Marcin Popowski.

Nie wymieniajmy gotówki na złoto. Złodzieje mogą znaleźć go w naszym domu z pomocą wykrywacza metalu Marcin Popowski, detektyw 

Poprośmy sąsiada o pomoc:

Przed wyjazdem na wakacje pamiętajmy o zamknięciu nawet najmniejszych okien. Poprośmy kogoś z rodziny lub zaufanego sąsiada o to, by raz na jakiś czas sprawdzał, czy przy naszym domu, lub mieszkaniu nie kręcą się obce, podejrzane osoby. Poprośmy też, by odbierał naszą pocztę, ponieważ w listach i na ulotkach mogą znajdować się wrażliwe dane osobowe. Interesujmy się mieszkaniami sąsiadów pod ich nieobecność. Gdy zaczepimy osobę kręcącą się pod domem pod nieobecność właściciela, najprawdopodobniej ją spłoszymy. Będzie miała świadomość, że jest obserwowana. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Muszyńska (ekspert ds. bezpieczeństwa informacji), st. asp. Wioletta Szubska (Komenda Gł. Policji), Marcin Popowski (detektyw, autor książek)

Data emisji: 8.07.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Włam z "wywiadowcą", metoda "na klamkę" - jak się przed tym ustrzec

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:24
- Czas wakacyjny to okres rozluźnienia, swobody i takiego błogostanu. Często przez to zapominamy o bardzo ważnych rzeczach, które są związane z naszym bezpieczeństwemnp. pozamykanie zamków w drzwiach, pozamykanie okien przed wyjściem z domu - zwraca uwagę komisarz policji. - To wszystko buduje sytuacje, w których przestępcy dobrze się czują i starają się je wykorzystać - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hulajnoga jak rower? Pojedzie po ścieżce, ale nagle nie zahamuje

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 18:00
Pojazd nieduży, problem coraz większy. Elektryczna hulajnoga jest w stanie osiągnąć prędkość nawet do 30 km/godz i na chodniku sdaje się realnym zagrożeniem i dla pieszych, i dla kierujących. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie dbamy o swoje bezpieczeństwo nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:18
Ledwie zaczął się sezon, a już są pierwsze ofiary kąpieli. Od początku sezonu życie straciło 145 osób. Pod względem liczby ofiar pochłoniętych przez wodę Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsce w Unii Europejskiej. Według danych Najwyższej Izby Kontroli w Polsce w wodzie ginie proporcjonalnie dwukrotnie więcej osób niż w pozostałych krajach UE. Jakie są tego przyczyny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:57
Odpoczynek też jest sztuką – nie każdemu dostępną. Decyduje o naszym samopoczuciu, nastawieniu do innych i do świata oraz o sukcesach w pracy. Jest przy tym dobrem coraz trudniej dostępnym. Nie z braku dni wolnych, ale z braku umiejętności odpoczywania. 
rozwiń zwiń