Dlaczego nie dbamy o swoje bezpieczeństwo nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:18
Ledwie zaczął się sezon, a już są pierwsze ofiary kąpieli. Od początku sezonu życie straciło 145 osób. Pod względem liczby ofiar pochłoniętych przez wodę Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsce w Unii Europejskiej. Według danych Najwyższej Izby Kontroli w Polsce w wodzie ginie proporcjonalnie dwukrotnie więcej osób niż w pozostałych krajach UE. Jakie są tego przyczyny?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: yougoigo/shutterstock.com

Stambuł 1200.jpg
Turcja - kraj wielu kolorów i smaków

Posłuchaj
15:22 _PR4_AAC 2020_06_25-15-10-01.mp3 ABC bezpieczeństwa nad wodą. "Weżmy ze sobą zdrowy rozsądek" (Czat Czwórki)

 

Rozsądek nad wodą nadal odbiera alkohol i brawura

Ludzie tracą życie nawet w Wiśle, która nie jest kąpieliskiem. Nie dla każdego oczywiste jest, że nie powinniśmy kąpać się tam, gdzie rozstawione są zakazy i znaki informacyjne. W ubiegły weekend mężczyzna postanowił przepłynąć wszerz Wisłę, co mu się udało, nie mógł jednak z niej wyjść. W ubiegłym roku 22 proc. ofiar to były osoby po alkoholu i narkotykach. W stanie odurzenia niebezpieczne może być nawet pośliźniecie się na skraju pomostu.

Najwięcej utonięć jest w grupie 50+

Statystyki pokazują, że nadal nie zachowujemy się odpowiedzialnie nad wodą. Największą grupę osób, które utonęły w ubiegłym roku stanowili mężczyźni powyżej 50. roku życia będący najczęściej pod wpływem alkoholu. Najwięcej osób tonie w stawach jeziorach i rzekach, najmniej - nad morzem.
laptop praca studia internet 1200.jpg
Czy da się przebić bańki informacyjne, w których żyjemy?

Widzisz niebezpieczne zachowanie? Reaguj!

- Jeśli widzimy zagrażające życiu własnemu i innych zachowanie, starajmy się reagować. Może to wpłynąć na decyzję o kąpieli pod wpływem używek. Nad wodą zachowujmy się odpowiedzialnie - rekomendowała podkomisarz Kinga Czerwińka z Komisariatu Rzecznego w Warszawie. Na urlop weźmy ze sobą zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że woda jest żywiołem i na kąpieliska wybierajmy miejsca bezpieczne - zachęcał instruktor ratownictwa  Filip Orłowski.

Co zrobić, kiedy zauważymy tonącego?
Przede wszystkim pamiętajmy, że osoba tonąca walczy o swoje życie. Jeśli w pobliżu nie ma ratownika, pierwszą osobą, która powinna pośpieszyć tonącemu z pomocą powinna być ta, która w dobrym stopniu opanowała techniki pływackie. Ktoś, kto nie posiada umiejętności ratowniczych nie powinien ryzykować swojego zdrowia i życia.
Jeśli jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia jak najszybciej poinformujmy służby wodne. Numer alarmowy to: 601 100 100.
***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Goście: Elżbieta Kwiecińska-Prysłowska (koordynatorka akcji "Pływam bez promili. O bezpieczeństwie nad wodą"); Filip Orłowski (instruktor ratownictwa wodnego, wicemistrz Europy w ratownictwie wodnym 2019)

Data emisji: 25.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac/kul

Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto zadłużać się na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 17:00
Pieniądze pożyczamy już nie tylko na kupno domu, czy samochodu, ale też na wakacje. - Pieniądze pożyczane na urlop są droższe niż te, które dostaniemy w kredycie hipotecznym - ostrzega ekonomista Łukasz Kozłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo nad wodą - ratowanie tonącego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 14:00
- Tonącego nie słychać. Ta osoba walczy, by złapać oddech, wiec nie ma czasu, by krzyczeć i wołać o pomoc - mówił Damian Wysocki, ratownik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się przebić bańki informacyjne, w których żyjemy?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 20:00
Nawet algorytmy mediów społecznościowych pokazują nam te artykuły i komunikaty, z którymi się zgadzamy. Obracamy się wśród ludzi o podobnych poglądach. Jak wyjść z bańki informacyjnej i czy rzeczywiście chcemy to zrobić?
rozwiń zwiń