Pomysł na weekend? Wybierz się na spacer do raju

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 16:50
Ogrody botaniczne zostały otwarte na początku tego tygodnia. Spragnionym zieleni i powietrza Polakom dają okazję cieszenia się przestrzenią i bujnym kwitnieniem.
Audio
  • Ogród Botaniczny w Powsinie - czym kusi wiosną i latem? (Czat Czwórki/Czwórka)
Fauna i flora w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie
Fauna i flora w Ogrodzie Botanicznym PAN w PowsinieFoto: Jarosław T. Deluga-Góra

Maj to miesiąc, w którym ogród botaniczny zdecydowanie wraca do życia Magdalena Zawadka

Sad, las i góry w jednym miejscu

Pierwszy publiczny ogród botaniczny istniał już w 1333 roku w Wenecji. W Polsce pierwsze takie miejsce - Królewski Ogród Botaniczny w Grodnie - powstało w 1775 roku. Dziś pod pojęciem ogrodu botanicznego rozumie się urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, będący miejscem ochrony i uprawy roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawy roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji. Ogrody botaniczne znajdują się na terenie całego kraju - m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Poznaniu, w Krakowie oraz w Warszawie. 


Zobacz
ogród 1200.jpg
Ogród jako lekarstwo na trudne przeżycia

Na czterdziestu hektarach Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie możemy podziwiać niezwykłe kolekcje roślin pospolitych, ozdobnych, użytkowych i egzotycznych. Przełom kwietnia i maja, to czas kiedy można tu podziwiać kwitnące lilie, azalie, tulipany czy wiśnie. - W tej chwili chyba najbardziej atrakcyjna jest kolekcja magnolii, która liczy sobie 40 lat. Możemy zobaczyć pełnie kwitnienia ponad stu gatunków - w tym magnolii azjatyckich, które są wyjątkowo dekoracyjne - zdradza Magdalena Zawadka ogrodniczka i przewodniczka.

Japonia leży pod Warszawą

W Powsinie można także podziwiać wiśnię pikowaną. - Wiśnie to narodowe drzewa Japonii, a okres ich kwitnienia to prawdziwe święto, nazywane Hanami, podczas którego całe rodziny zbierają się w parkach, ogrodach i na skwerach, aby podziwiać drzewa obsypane delikatnymi kwiatami - opowiada przewodniczka. 

W tej chwili najwięcej dzieje się w kolekcji roślin bylinowych i to właśnie od nich warto rozpocząć weekendowy spacer po ogrodzie. - Rośliny budzą się z zimowego snu i to tam możemy zaobserwować teraz motyle, owady i ptaki - wymienia Zawadka.

Tutaj ptaki śpiewają najpiękniej

Czytaj także
kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki. "Ten ptak nie zna mezaliansu"

Bo w podwarszawskim ogrodzie botanicznym świetnie czują się także owady i ptaki. - Są u nas sójki i kosy, które przepięknie śpiewają. Zwłaszcza na wiosnę - zaznacza rozmówczyni Ani Depczyńskiej.  

Gości ogrodu w związku ze stanem epidemii obowiązują pewne ograniczenia. Chętni na wizytę nie wejdą do oranżerii. Podczas zwiedzania obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Ogród botaniczny w Powsinie w weekendy jest otwarty od 9:00 do 20:00. W dni powszednie zaś od 15:00 do 21:00.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 08.05.2020

Godz. emisji: 15.05

kul


Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń