Ile kosztują studia w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 23:45
Uczelnie w Polsce informują, że nie obniżą kosztów za studia niestacjonarne i prywatne ze względu na naukę zdalną. Sprawdzamy ile kosztują poszczególne kierunki na uczelniach prywatnych i państwowych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ITTIGallery/Shutterstock

przyjaciele kolacja jedzenie relaks shutterstock Monkey Business Images.jpg
Staliśmy się foodies, ale wciąż najchętniej zamawiamy pizzę

Jak wynika z naszej sondy za rok studiów stacjonarnych na uczelni prywatnej zapłacimy od 8 do 10 tys.zł. Ceny mogą być wyższe w zależności od kierunku. Jeżeli chodzi o studia na uczelni publicznej tutaj koszty zaczynają się od 5 tys. zł za rok.

Posłuchaj
25:52 _PR4_AAC_studenici_all_ 2020_10_13.mp3 W audycji rozmawiamy o kosztach studiów . Sprawdzamy, czy pandemia ma wpływ na ich wysokość? (Strefa Studenta/Czwórka)

Te kwoty jednak nie odstraszają studentów. Wbrew wcześniejszym obawom liczba żaków na wiodących polskich uczelniach niepublicznych utrzymuje się na podobnym poziomie co w latach ubiegłych. Niektóre uczelnie w obecnym roku nawet odnotowały większe zainteresowanie niektórymi kierunkami - takie informacje płyną z Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych.

Mimo pandemii i gorszej sytuacji ekonomicznej studentów wielu z nich jednak decyduje się na rozpoczęcie lub kontynuację studiów na uczelniach prywatnych.

Posłuchaj także:

- Ja byłem już wcześniej zdecydowany, żeby kontynuować naukę drugiego stopnia na Uniwersytecie SWPS - mówi student Dominik Czeremuszkin - Teraz będę studiował psychologię i ten kierunek kosztuje około tysiąca zł miesięcznie.

Ze względu na zaistniałą sytuację i wprowadzenie zajęć zdalnych wielu studentów usiłowało przekonać władze uczelni, do obniżenia czesnego.  

Jednak jak mówi gość audycji studentom wyjaśniono, że sytuacja jest wyjątkowa dla wszystkich. - Jedyne co nam uczelnia zaproponowała to wypłata jednorazowej zapomogi w kwocie dwóch tysięcy złotych - opowiada. - Zapomoga była wypłacana z Funduszu Europejskiego i mógł ją uzyskać każdy, kto wykazał, że poniósł straty związane z restrykcjami, czyli. np. stracił pracę lub zawiesił działalność.


trenerzy czwórka 1200.jpg
Postaw na rozwój! Ruszyły webinary Czwórki

Zobacz także:

Istnieją również formy finansowego wsparcia studentów w postaci stypendiów naukowych i sportowych.  - Miesięczne stypendium na uczelni prywatnej wynosi do 100 procent czesnego, czyli w zasadzie mamy opłacone studia w całości - mówi gość audycji.

W audycji sprawdzimy też jakie są programy pomocowe i stypendia dla studentów na innych uczelniach. Dowiemy się które studia są bardziej opłacalne i ile kosztują poszczególne kierunki w różnych akademickich miastach. Przekonamy się również jak wygląda studiowanie w czasach pandemii. 

 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Dominik Czeremuszkin (student Uniwersytetu SWPS), Kamil Bonas (Przewodniczący Samorządu Studentów UW), Anna Żmuda-Muszyńska (rzecznik prasowy AGH w Krakowie), Ewa Chojnacka (rzecznik prasowy Politechniki Łódzkiej).

Data emisji: 13.10.2020

Godz. emisji: 14.05

aw/pj


Czytaj także

Kredyt studencki przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:14
Za chwilę rok akademicki. Już teraz warto pomyśleć o finansowaniu studiów i zadbać o swoje fundusze.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń