Nietypowy mural. Na wiosnę zamieszkają w nim ptaki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:57
Wróble, mazurki oraz sikorki - te ptaki najprawdopodobniej zamieszkają na osiedlu domków, które powstało w Gdyni. Ten wyjątkowy kompleks powstał na ścianie budynku szkoły w ramach Biennale Traffic Design. 
Mural duetu: Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk. Praca została zrealizowana na ścianie Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Grottgera w Gdyni
Mural duetu: Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk. Praca została zrealizowana na ścianie Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Grottgera w GdyniFoto: Rafał Kołsut / Traffic Design/mat.pras.

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Autorzy projektu chcą zwrócić uwagę mieszkańców Gdyni na zwierzęta, które mieszkają w mieście. Nietypowy mural pojawił się na ścianie gdyńskiej Szkoły Podstawowej nr 23. Zawisło tam 12 budek dla ptaków.


Posłuchaj
03:10 czwórka pierwsze słyszę 19.11.2020 domki.mp3 O muralu opowiada Monika Domańska z Traffic Design (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Są to budki lęgowe, do których na wiosnę mogą wprowadzić się ptasie rodziny, żeby wychowywać swoje młode - wyjaśnia Monika Domańska z Traffic Design. - Ten mural oprócz budek przedstawia także sędziwe, rozłożyste drzewo, które ma zwracać uwagę na potrzebę pielęgnacji i dbania o naturalną miejską zieleń - dodaje. 

ZOBACZ Dlaczego nie należy karmić ptaków chlebem? >>>

- Artystka, Małgorzata Gurowska chciała usadowić te budki w otoczeniu drzewa, które namalowała. Podkreśla, że takie sędziwe drzewa, które, mimo że mogą nie wyglądać najpiękniej, bo mogą mieć suche gałęzie, wypróchnienia czy jakieś infekcje, to realnie mogą przetrwać setki lat. Stanowią też idealne przestrzenie do życia dla ptaków, ssaków, gadów, owadów, a też grzybów i bakterii. Stają się bezpiecznym osiedlem mieszkaniowym dla różnego rodzaju żyjątek, które są bardzo ważne dla całego naszego ekosystemu - relacjonuje rozmówczyni Mateusza Kulika. shutterstock_wróbel dziecko wieś 1200,jpg.jpg
Wróbel w wielkim mieście - dlaczego tych ptaków jest coraz mniej?

Traffic Design przez wiele lat zajmował się malowaniem klasycznych murali. - Odeszliśmy od tego na rzecz szyldów, rzeźb, metaloplastyki i innych tego rodzaju przedmiotów, w których funkcja stanowiła ważny element - mówi gość Czwórki. - Natomiast tutaj zaczęliśmy myśleć o mieście jako przestrzeni zamieszkiwanej nie tylko przez ludzi, ale przez zwierzęta, owady, ptaki.

Okazało się, że w ostatnich latach, przez wycinanie zieleni, zanieczyszczenia, liczba ptaków w mieście zaczęła spadać. Fajnie dla nich stworzyć taką przestrzeń, takie osiedla. Pomyśleć trochę jak deweloper, ale nie dla ludzi, a dla natury Monika Domańska

Okazuje się, że tradycja łączenia budynków z domkami dla ptaków ma przeróżne korzenie. Projektantom udało się m.in. odnaleźć informacje mówiące o tym, że wiele lat temu w Turcji budowniczy na budynkach, które budowali, tworzyli ich maleńkie kopie, właśnie dla ptaków. 


Sędziwe drzewa często nie wyglądają idealnie. Mają dziury, szramy, pęknięcia, suche gałęzie, wypróchnienia, infekcje....

Opublikowany przez Traffic Design Poniedziałek, 2 listopada 2020

Projekt muralu z budkami dla ptaków został zrealizowany w ramach tegorocznego Biennale Traffic Design i odbił się szerokim echem w sieci. Za designerami szereg rozmów z ornitologami. Jak przyznaje Monika Domańska, zostanie na nim wprowadzonych jeszcze kilka poprawek, by maksymalnie zwiększyć komfort przyszłych ptasich mieszkańców. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 6.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woonefry, fermy ziół i zagajniki - nowe zielone serca miast

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:04
Oprócz tradycyjnych parków i skwerów w miastach powstają m.in. fermy ziół, z których każdy może skorzystać, parklety czy zagajniki, a także parki kieszonkowe. Tak dzieje się m.in. w Krakowie i Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mural zawalczy z warszawskim smogiem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:04
Znamy już billboardy oczyszczające powietrze, antysmogowe chodniki. Teraz przyszła pora na murale, które pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, a w ramach inicjatywy City Forest ozdobią 14 miast świata. 
rozwiń zwiń