Zapach, kolor, smak, sposób spędzania wakacji - dlaczego lubimy różne rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 20:12
- Nasze preferencje to mieszanka uwarunkowań genetycznych i doświadczeń z dzieciństwa. Tu nie ma przypadku - tłumaczył Stefan Sawicki, trener psychoedukacji. - Choć jesteśmy tak różni, są rzeczy, które łączą nas na poziomie narodowym, kulturowym, czy rodzinnym.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Paparacy/Shutterstock.com

Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, smak czy piosenkę i prawdziwe bywa powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje. Jak to się dzieje, że mamy tak różne upodobania i czy gust można wyjaśnić naukowo?

Posłuchaj
04:31 2020_09_11_PR4_NAUKA_zapach.mp3 Preferencje kulinarne, muzyczne - skąd się biorą? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jak mówił Stefan Sawicki w rozmowie z Maciejem Wójcikiem, jeśli chodzi o muzykę - okazuje się, że wpływ na to mają już doświadczenia ze wczesnych lat dzieciństwa. Jeśli zaś chodzi o nasz "dorosły" gust kulinarny, część upodobań wynika z nawyków naszych matek w okresie ciąży. - Na tym etapie smak, który wówczas spożywała nasza mama staje się też naszą preferencją - tłumaczył ekspert. - Potem gust zmienia się w zależności od tego, jakie smaki poznawaliśmy w dzieciństwie, co jedliśmy i co piliśmy, co dobrze nam się kojarzy, a co nam na przykład zaszkodziło - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

Smak jest również kwestią genów. - Są zakątki świata, w których dominują w kuchni smaki pikantne i ostre - tu próg pobudzenia kubków smakowych jest nieco podniesiony. Ale są i takie, w których tej pikanterii brakuje - opowiadał Stefan Sawicki. 

Jeśli zaś chodzi o nasze preferencje kolorystyczne, tu na gust wpływ ma - jak tłumaczył rozmówca Czwórki - szereg czynników. - Chodzi m.in. o nastrój. Na przykład kolor czerwony pobudza, a niebieski i zielony - uspokajają. Jeśli więc mamy tendencje do zdenerwowania, czerwony raczej nie będzie przez nas preferowany - tłumaczył ekspert. - Kolory, jakimi się otaczamy to zatem głównie wynik naszego charakteru i temperamentu.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Maciej Wójcik

Data emisji: 11.09.2020

Godzina emisji: 12.22

kd

Czytaj także

Jak przygotować ramen? "Bulion nie powinien być nudny"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 08:26
Najpierw oszaleliśmy na punkcie kuchni chińskiej, potem była pizza, kebab, sushi i burgery, a teraz wszyscy jedzą ramen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie zwierząt. Kto żyje w komunie, komu się bez ludzi nudzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:00
- Nie ma bariery między sferą psychiczną ludzi i zwierząt. Wszystkie uczucia, które mamy, występują też w świecie zwierząt. Co więcej, one z tego świata pochodzą - podkreśla dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sandwich cubano. Wyczaruj karaibski smak we własnej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:45
Sandwich cubano to kanapka, której historia zaczyna się na karaibskiej wyspie, ale została spopularyzowana na Florydzie. Składa się z pieczeni wieprzowej, szynki, ogórków konserwowych, sera i musztardy.
rozwiń zwiń