Gadżeciarze - radość dużego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 20:30
Inteligentny kask narciarski dla miłośników sportów ekstremalnych, solarna ładowarka dla survivalowca, dla biegacza urządzenie odstraszające ultradźwiękami kleszcze i autonomiczny odkurzacz, który zachwyci każdego pedanta. Duże dzieci mają dzisiaj w czym wybierać. Sprawdzamy, czy gadżety ułatwiają nam życie, czy raczej odbierają samodzielność i niezależność.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/BAZA Production

odltimer auta samochody 1200.jpg
Czar zabytkowych aut. Z czym się wiąże posiadanie żółtych tablic?


Gadżety są wszechobecne, wraz z rozwojem technologii każdy z nas korzysta z nich, czy chce tego, czy nie. Przecież dzięki nim docieramy do celu podróży, dokumentujemy nasze życie, dostarczamy sobie rozrywki i nawiązujemy kontakt ze światem. Według przeprowadzonych badań gadżeciarze są wyjątkowo uzdolnionymi liderami, jednocześnie są otwarci i asertywni. 

Posłuchaj
19:53 Czwórka/Czat Czwórki - gadżeciarze 01.06.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o gadżeciarzach (Czat Czwórki/Czwórka)

- Zdecydowanie jestem gadżeciarzem i takim dużym dzieckiem, które się nimi bawi. Jako dziennikarz technologiczny mam możliwość korzystania i testowania prototypów pewnych urządzeń - mówi Paweł Pilarczyk ITbiznes. - W tej chwili mam w testach smartfona, który ma rozwijany ekran. Takich gadżetów mam mnóstwo, część pożyczonych, część własnych. Wśród nich roboty, urządzenia AGD sterowane głosem lub smartfonami. Jeżeli lubimy odkrywać nowe funkcje, to teraz jest idealny czas, bo takich urządzeń jest dużo. Czasem to gadżety, które nas wyręczają w różnego rodzaju pracach. Choćby roboty - koszące trawę, czy sprzątający sterowany za pomocą smartfona. Tego typu urządzenia sprawiają, że jestem weselszy.

shutterstock chainarong06 facebook konto telefon 1200.jpg
Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Czytaj także:

Do gadżetów również zaliczamy niektóre aplikacje, tak jak nawigacja, dzięki temu możemy dotrzeć na miejsce bez atlasów i map. Jednak są tacy, którzy twierdzą, że ich używanie pozbawia nas samodzielności, odbiera niezależność. - Myślę, że te aplikacje mają na nas tyle wpływu, na ile im pozwalamy. I tutaj każdy z nas musi sobie odpowiedzieć, na ile potrzebuje gadżetów w swoim życiu i w czym one pomagają, a w czym przeszkadzają lub zaczynają dominować - mówi dr Kinga Przybysz-Polakowska z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu i Instytutu Analiz Społecznych Quantum. - Proszę zauważyć, że obok gadżetów, jak fajne etui czy przycisk do papieru, mamy mnóstwo aplikacji, które pomagają nam w życiu codziennym i w zasadzie każda dziedzina naszego życia jest "apkowana" od aspektów finansowych, przez aplikacje społecznościowe, do aplikacji edukacyjnych.

W dzisiejszych czasach nietrudno być gadżeciarzem, bo rynek technologii i aplikacji mobilnych, gadżetów rozwija się bardzo prężnie. Ponoć każdego dnia ukazuje się ponad tysiąc aplikacji na nasze urządzenia mobilne. Przeprowadzone badania wykazały, że przeciętny użytkownik smartfona korzysta z 30 aplikacji miesięcznie i 10 dziennie. Tylko w aplikacjach mobilnych spędzamy ponad miesiąc w skali roku. - Kiedy podsumujemy te liczby, to wyglądają nieco przerażająco i powraca pytanie o zarządzanie naszymi czasem w kontaktach ze smartfonem - tłumaczy ekspertka. - Warto wiedzieć, ile czasu spędzamy choćby w mediach społecznościowych. Dobrze podzielić aplikacje na grupy i zrezygnować z części lub ograniczyć ilość godzin, w których z nich korzystamy.

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Paweł Pilarczyk (ITbiznes), dr Kinga Przybysz-Polakowska (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Instytut Analiz Społecznych Quantum)

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 15.08

aw

Czytaj także

Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:30
Polskie nastolatki zawodową przyszłość wiążą z internetem. Jedni chcą być programistami, inni  grafikami, ale największą popularnością cieszą się: youtuber, instagramer oraz tiktoker. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kup w internecie, odbierz z drona. Pierwsza transakcja już za nami

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 19:20
Sukcesem zakończył się pierwszy test dostarczenia przesyłki dronem. Akcja została przeprowadzona w Lublinie, a paczka ze sklepu trafiła wprost na posesję klienta. 
rozwiń zwiń