Psia komunikacja - co mówi nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 19:20
Psy "mówią" do nas bezustannie, a rozumienie psich znaków to umiejętność, której posiadanie pozwala na komunikację z psem. Zacieśnia też więzi z opiekunem, o czym z okazji Międzynarodowego Dnia Psa przypominają ich behawioryści. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Olena Yakobchuk
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa, przy tej okazji warto pamiętać, że psy postrzegają nas jako członków swojego stada. Sprawdzajmy, czy dobrze odczytujemy sygnały, które nam wysyłają, bo machanie ogonem nie zawsze musi oznaczać radość, a szczekanie to nie tylko sygnał ostrzegawczy. 


Posłuchaj
03:39 Czwórka/Czat Czwórki pies 26..08.2021.mp3 O komunikacji z psem opowiada behawiorystka Anna Przybylska (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Psie komunikaty nie są jednoznacznie. - Niektórzy mówią, że jest sto różnych rodzajów machania ogonem i to, że pies macha ogonem, wcale nie musi oznaczać, że się cieszy - mówi Anna Przybylska, behawiorysta, trener i dogoterapeuta. - To może być komunikat uważności, radości lub irytacji. Nie wystarczy patrzeć tylko i wyłącznie na postawę ogona, trzeba patrzeć na postawę głowy, łap, całego ciała i sierść. Musimy patrzeć na wszystko całościowo, zupełnie jak u ludzi.


26 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Psa
26 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Psa

Mylnie możemy odczytywać niektóre zachowania psa. Jednym z zachowań, które błędnie jest interpretowane, jest skakanie psa na człowieka przy powitaniu. I tu ma znaczenie, czy to jest domownik, czy osoba z zewnątrz. Utarło się, że gdy pies na nas skacze, to dlatego, że chce się z nami przywitać i się cieszy. Nie zawsze tak musi być, bo jego reakcja może być oznaką odwrotną, a jego zachowanie wynikać ze stresu i próby odsunięcia przybyłej osoby.

Czytaj także:


medytacja kobieta pies shutter 1200  Ekaterina Goncharova.jpg
Medytacja i wyciszenie - strefa zen dla psów

Kiedy już dowiemy się, co pies chce nam przekazać, wtedy możemy spróbować odpowiedzieć. Jednak ważne jest, żeby nasz komunikat był jednoznaczny. - Musimy być zero-jedynkowi, czyli jeżeli mówimy "chodź, idziemy", a stoimy w miejscu, to znaczy, że nasza mowa ciała mówi, że stoimy, a dla psa mowa ciała jest zawsze mocniejsza niż komunikaty werbalne - tłumaczy behawiorystka. - Dlatego nasze ciało musi być spójne z tym, co mówią nasze usta. Mieszkanie pod jednym dachem z czworonogiem to komunikacja. Po to zaprosiliśmy zwierzęta do naszego świata, żeby się z nimi porozumiewać. Chcemy im coś dać, oczekując, że dostaniemy coś w zamian.

Jednak nie zawsze, nawet przy dużej uważności, możemy dogadać się z naszym czworonogiem. Wtedy pomocni mogą być psi behawioryści, do których warto się zwrócić. Współpraca z nimi jest również coraz częstszym warunkiem otrzymania zgody na adopcję psa ze schroniska.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Akcja "Pies w koronie". Wyprowadź pupila na spacer

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:54
Kwarantanna, samoizolacja - to główne przyczyny problemów z wychodzeniem na spacery z naszymi czworonogami. Dlatego powstała akcja "Pies w koronie", której twórcy pomagają w tej czynności m.in. seniorom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies - mądrzejszy przyjaciel i pracownik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:31
- Laury Greaves, autorka książki "Pies zawodowiec. Opowieści o czworonogach, które żadnej pracy się nie boją" napisała kilka książek o psach, ale ta wydała mi się przewrotna - mówi Olga Święcicka, z grupy wydawniczej Foksal. - Opowiada o psach pracujących. Myślę, że rzadko kiedy myślimy o zwierzętach, że wykonują za nas jakąś pracę i mogą być gdzieś zatrudnione - dodaje. 
rozwiń zwiń