Wilki w Bieszczadach - jak się z nimi zaprzyjaźnić?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:56
W mediach pojawiają się wiadomości o wilczych watahach docierających do wsi, atakujących psy, a nawet ludzi. Ile w tym prawdy i co dalej z wilczym losem na tym terenie? - Warto szukać rzetelnych informacji, z naukowych źródeł, i jak najwięcej dowiedzieć się o tych zwierzętach - radził Michał Figura ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Martin Prochazkacz

wilki shutter 1200 David Dirga.jpg
Wilki - życie drapieżników w naturze

W 1998 roku objęto te zwierzęta ochroną gatunkową. Podkarpackie wilki to trzon populacji tych zwierząt w Polsce. Jeszcze niedawno ich tamtejszą liczbę szacowano na 25 do 400 osobników, ale dzięki ochronie znacznie się ona zwiększyła. - Wiele osób zastanawia się, czy należy bać się wilków, moim zdaniem odpowiedź brzmi "nie". Zwierzęta te boją się bardziej nas. W moim dorobku zawodowym - prowadzę badania nad funkcjonowaniem wilków od 20 lat - nigdy nie miałem sytuacji, w której czułbym się z ich powodu zagrożony - wspominał gość Czwórki.

Posłuchaj
09:31 _PR4_AAC 2021_09_23-15-15-24.mp3 Jak zaprzyjaźnić się z wilkami? (Czat Czwórki)

Jak podkreślał Michał Figura, oczywiście zdarza się, że zwierzęta te podchodzą blisko domostw. - Monitorujemy wilki za pomocą telemetrii, to oznacza zakładanie im specjalnych obroży, dzięki którym wiemy dokładnie, gdzie się znajdują. Wilki żyją w nocy i wówczas wykazują największą aktywność. Ludzie budują domy w ich naturalnym środowisku, dlatego zwierzęta te wchodzą na tereny posiadłości - tłumaczył. - Ale "odbijają" się najczęściej od płotów i wracają do lasu.

Posłuchaj także:

A co, jeśli spotkamy wilka na swojej drodze podczas leśnych wędrówek? - Powinniśmy zacząć robić zdjęcia - radził ekspert. - Są to sytuacje tak rzadkie i wyjątkowe, tak trudno dostrzec te drapieżniki w naturalnym środowisku, że z pewnością będą warte uwiecznienia - podkreślał. - Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że osobnik podchodzi kilkakrotnie do tych samych domostw, może nas to zaniepokoić.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Wilki dla ludzi. Co nam dają te zwierzęta? >>>

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Michał Figura (Stowarzyszenie dla Natury "Wilk")

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Każda roślinność w mieście jest na wagę złota. Walka z globalnym ociepleniem trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:30
Duże miasta i ich mieszkańcy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wzrostu temperatury powietrza i globalnego ocieplenia. Aby z tym walczyć, najlepiej sadzić rośliny. A co jeśli nie ma na to miejsca?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aby Bałtyk był czysty, sprząta też góry

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 17:17
Genezy Górskiej Odysei trzeba szukać w rowerowej wyprawie Dominika Dobrowolskiego wokół Morza Bałtyckiego. 80 proc. śmieci, które trafiają do naszego morza, pochodzi z głębi krajów je otaczających. 
rozwiń zwiń