Fajerwerki - dla nas zabawa, stres dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 22:00
Odliczamy godziny do sylwestra. Huczne powitanie nowego roku to dla wielu tradycja, a część z nas nie wyobraża sobie tego wieczoru bez fajerwerków. Jednak to, co dla człowieka jest zabawą i niezwykłym widowiskiem, dla zwierząt bywa wielkim stresem.
Huk fajerwerków w sylwestrową noc może przestraszyć naszych czworonożnych przyjaciół.
Huk fajerwerków w sylwestrową noc może przestraszyć naszych czworonożnych przyjaciół. Foto: shutterstock/smrm1977

Pokazy laserowe zamiast sztucznych ogni

Ze względu na pandemię większość dużych miast zrezygnowała z hucznych imprez plenerowych. W Warszawie po raz kolejny sylwester będzie skromny i cichy. Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki zaprezentowany zostanie pokaz laserowy, który można będzie śledzić w internecie. W zeszłym roku władze Wrocławia zorganizowały największą domówkę online transmitowaną z najwyższego budynku w mieście. W tym roku również zachęcają do świętowania z bliskimi w domach.

Pokazy laserowe zastąpiły sztuczne ognie jednak nie tylko ze względu na pandemię. To praktyka stosowana od kilku lat, w trosce o naszych czworonożnych przyjaciół. - Miasto Lublin zrezygnowało z pokazów fajerwerków już w 2017 roku - mówi Anna Czerwonka z Lublina. - Poprzez media społecznościowe staramy się zachęcać także wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby w trosce o swoich pupili również zrezygnowali z fajerwerków.


Nie dla psa... fajerwerki

Podobnie jest w stolicy Dolnego Śląska, władze Wrocławia od wielu lat promują hasło "Wrocław nie strzela". - Zachęcam wszystkich do tego, żeby rezygnować z fajerwerków. Miasto jako organizator wydarzeń noworocznych już kilku lat tych fajerwerków nie używa na rzecz laserów i świetlnych pokazów - podkreśla Arkadiusz Filipowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. - Sami nie strzelamy i zachęcamy do tego, żeby w innych częściach miasta mieszkańcy także z tego zrezygnowali.

Jednak na ulicach naszych miast pełno stoisk z fajerwerkami i zapewne w niektórych miejscach będzie głośno, a jak wiemy z doświadczenia, osiedlowe pokazy sztucznych ogni pojawiają się także po sylwestrowej nocy. - Wybuchy i wystrzały znienacka, gdy nie jesteśmy na to przygotowani, mogą być stresujące. Co dopiero mówić o naszych zwierzakach, gdy taka "atrakcja" pojawi się na spacerze - mówi behawiorystka Aneta Awtoniuk. - W momencie gdy wiemy, że w naszej okolicy pojawiają się fajerwerki, idziemy ze zwierzakami na spacer wtedy, gdy będzie jak najmniej strzałów. Najlepiej wczesnym porankiem i popołudniem, zanim jeszcze wieczorna impreza się rozpocznie.

Zobacz także:

Wychodząc na spacer z psiakiem, dobrze zaopatrzyć go w adresatkę, a oprócz obroży także w szelki dla lepszego zabezpieczenia w razie ucieczki. Co natomiast w domu, gdy z zewnątrz dobiegają głośne wystrzały? - Wtedy najlepiej podgłośnić muzykę, chodzi po prostu o rozproszenie jego uwagi - tłumaczy lekarz weterynarii dr Małgorzata Głowacka. - Zasłońmy okna, żeby nasz czworonożny przyjaciel nie widział fajerwerków. Może też pomóc przeniesienie się do pomieszczenia, w którym te wystrzały będą najmniej słyszalne i zajęcie zwierzaka jakąś aktywnością, czyli na przykład zabawą lub jakimiś smakołykami.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 15.18

aw

Czytaj także

Psia komunikacja - co mówi nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 19:20
Psy "mówią" do nas bezustannie, a rozumienie psich znaków to umiejętność, której posiadanie pozwala na komunikację z psem. Zacieśnia też więzi z opiekunem, o czym z okazji Międzynarodowego Dnia Psa przypominają ich behawioryści. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powitaliśmy 2022 rok - muzycznie i imprezowo!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 11:00
Sylwester i Nowy Rok to czas dobrej zabawy i muzycznej elektroniki. Na naszych falach usłyszycie przekrój muzyczny z największymi przebojami ponad czterech ostatnich dekad - aż po hity 2021 roku. 
rozwiń zwiń