Coliving - nowy sposób na życie w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 15:01
Podobno już ponad 20 tysięcy młodych Europejczyków mieszka w taki sposób. W apartamentach mają osobne sypialnie i łazienki, ale dzielą części wspólne: kuchnie, przestrzenie wypoczynkowe.
Coliving to idea współdzielenia przestrzeni mieszkalnej
Coliving to idea współdzielenia przestrzeni mieszkalnejFoto: DisobeyArt/shutterstock

Jak się okazuje, wynajem części takiego mieszkania jest cenowo podobny do wynajęcia pokoju, dlatego oferta jest korzystna zarówno dla studentów, jak i młodych dorosłych, około 30 roku życia. Coliving - jako idea współdzielenia przestrzeni mieszkalnej tak, by podnieść jakość życia poprzez podział kosztów - służy więc portfelowi i integruje - przekonują jej zwolennicy. Trend dotarł też do Polski. Czy się przyjmie? O tym porozmawiamy z ekspertami w pierwszej godzinie audycji. 

W programie zajrzymy także na polskie uczelnie wyższe, by sprawdzić, jak funkcjonują tam studenci neuronietypowi. Osoby z ASD, czyli żyjące ze spektrum zaburzeń autystycznych często zmagają się z niezrozumieniem ze strony wykładowców lub swoich znajomych ze studiów. Uczelnie starają się im pomóc, a to za sprawą coraz większej świadomości ich potencjału. Przykład daje Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. 

Zaprosimy także na kolejną odsłonę cyklu "Strefa studenta" i powiemy o najważniejszych ciekawostkach i wydarzeniach w studenckim świecie. 

W drugiej godzinie audycji, po 16.05 w "Czacie Czwórki" jak zwykle zaprosimy na Komentarz międzynarodowy, pojawi się także Popołudniowy przegląd sportowy

***

Na audycję "Czat Czwórki" zapraszamy w czwartek (20.01) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń