"Nieprzeciętny" Michał Brańka - skąd czerpać dziś optymizm?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 20:50
21 marca wystartowała kolejna odsłona Plebiscytu Nieprzeciętni. Zanim poznamy tegorocznych kandydatów do tego tytułu, rozmawiamy z Michałem Brańką - Nieprzeciętnym 2018, który podpowiada, skąd dzisiaj czerpać optymizm. 
Zwycięzca Nieprzeciętnych 2018 Michał Brańka
Zwycięzca Nieprzeciętnych 2018 Michał BrańkaFoto: Bartosz Bajerski/Polskie Radio

Michała Brańkę poznaliśmy jako Nieprzeciętnego w 2018 roku. Związany z Fundacją Czerwone Noski Klown w Szpitalu, dzięki swojemu poczuciu humoru i pozytywnemu nastawieniu do życia pomagał najmłodszym pacjentom w walce z ciężkimi chorobami. Odwiedzał w szpitalach dzieci, rodziców i personel po to, by choć na chwilę zmienić szpitalną rzeczywistość. W 2021 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę muzyczną Tara Gayan i wydał pierwszy singiel "Tribiute To Life", w Fundacji działa w dalszym ciągu i niesie uśmiech dzieciom.


Pogodę ducha daje sprawczość

Wraz z agresją Rosji na Ukrainę świat utracił poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, z takim trudem odzyskiwane po okresie pandemii. W zalewie informacji trudno znaleźć te, które niosą pokrzepienie. Codziennie epatowani jesteśmy obrazami ludzkich tragedii, docierają do nas wstrząsające relacje ukraińskich uchodźców. Jak zachować w obliczu tego, co się dzieje, pogodę ducha?

- Dla mnie to jest kwestia tego, na ile jestem w stanie odzyskać sprawczość nad sytuacją, która ma miejsce. Mieć na to jakikolwiek wpływ. A pomagając innym - pomagamy sobie. Dzięki temu czym się zajmuję, okazji mam mnóstwo, bo jedną z pierwszych rzeczy, z którymi trzeba było się uporać, była pandemia - opowiada w Czwórce Michał Brańka. - Poprzez pracę w Fundacji Czerwone Noski szybko znaleźliśmy na to sposób. Kolejną sytuacją był konflikt na granicy z Białorusią. Wtedy też zaczęliśmy działać na rzecz dzieci, a teraz jest wojna na Ukrainie, która stanowi duże wyzwanie. Mam to ogromne szczęście, chociaż nie jest to odpowiednie słowo, że mogę realizować swoje działania, od razu niosąc pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna.

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU Nieprzecietni.Polskieradio.pl <<<


"Uśmiech na ratunek"

W obliczu tych dramatycznych wydarzeń Michał Brańka wraz z Fundacją Czerwone Noski uruchomili program "Uśmiech na ratunek". Działają aktywnie w szpitalach, noclegowniach i punktach recepcyjnych, wszędzie tam, gdzie można spotkać dzieci dotknięte traumą wojenną. - Od momentu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę byliśmy w wioskach dziecięcych w Kraśniku i Siedlcach oraz w wielu tymczasowych ośrodkach recepcyjnych. Pojawiają się kolejne miejsca - mówi gość audycji. - Artyści prowadzą terapię humorem. Bo uśmiech, a uśmiechamy się w tym samym języku, jest niezwykłą energią, Sprawia, że radość życia i witalność pojawia się po obu stronach. 


Źr. Facebook Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu


Ważna troska o siebie

Jak podkreśla gość audycji, w dłuższej perspektywie potrzebne będą planowane działania, ale także troska i zadbanie o siebie. - Myślimy o naszej działalności, żeby nie była tylko i wyłącznie interwencyjna na potrzeby chwili. Chcemy, żeby wyglądała tak, jak robimy to od 10 lat w szpitalach. Jesteśmy tam regularnie co tydzień i stajemy się częścią systemu - opowiada rozmówca Piotra Firana. - Teraz w szpitalach coraz więcej spotykamy dzieci z Ukrainy. To jest już codzienność, z którą będziemy się spotykać nie wiadomo jak długo. Dlatego też ważne jest, żeby zadbać o siebie. Bo jeżeli nie zadbamy o siebie, to nikomu innemu też nie pomożemy i to jest rzecz, na którą trzeba uważać.


Posłuchaj
09:05 Czwórka/Czat Czwórki - Michał Brańka, laureat Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2018" 22.03..2022.mp3 Michał Brańka - laureat Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2018" radzi, skąd czerpać optymizm (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Według Michała pewien rodzaj sprawczości i rodzaj wpływu na rzeczywistość może mieć każdy. - To się dzieje teraz, kiedy ludzie, którzy nie pracują w zawodach pomocowych, nagle udostępniają mieszkania i robią zbiórki - tłumaczy. - To wszystko się dzieje i to jest to odzyskiwanie sprawczości. Możemy mieć to na co dzień, nie tylko wtedy, gdy jest sytuacja wojny. Potrzebujących na świecie jest mnóstwo. Być może ta sytuacja nauczy nas podejścia, że ta sprawczość może objawiać się w wielu obszarach życia. To niekoniecznie musi być praca.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Brańka (laureat Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2018", Fundacja Czerwone Noski Klown w szpitalu)

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 15.22

aw/kul


Czytaj także

Informacje dla uchodźców z Ukrainy w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 20:40
Ukraińska sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, a do naszego kraju przybywają kolejne osoby, które uciekają przed wojną. Szukają pomocy, lecz nie zawsze wiedzą gdzie i jak jej szukać. Grupa wolontariuszy z branży e-commerce stworzyła portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, który ma im w tym pomóc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wojna wpływa na postawy obywatelskie?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 20:00
Obserwując wydarzenia na Ukrainie, trudno nie zwrócić uwagi na heroizm jej mieszkańców. Coraz więcej mówi się o wzmocnieniu obronności naszego kraju, w której udział mogą mieć żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednak my jako obywatele też możemy coś zrobić. 
rozwiń zwiń