Wakacje 2022. Powroty do miejsc, za którymi tęskniliśmy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 19:20
- Profil polskiego podróżnika to nie jest Tony Halik. W pandemii doceniliśmy uroki naszego kraju, ale podróże po Polsce są dodatkiem do zagranicznych wyjazdów - mówi Marcin Glądała, wiceprezes Klubu Podróżników "Soliści".
Od pewnego czasu świat znowu jest dla nas otwarty, ale czy jest równie dostępny, jak kilka lat temu?
Od pewnego czasu świat znowu jest dla nas otwarty, ale czy jest równie dostępny, jak kilka lat temu?Foto: Shutterstock.com

Jak branża turystyczna reaguje na sytuację na świecie?

Najpierw unieruchomiła nas pandemia, zamknięte granice, obostrzenia na lotniskach i procedury sanitarne towarzyszące podróżowaniu. Od pewnego czasu świat znowu jest dla nas otwarty, ale czy jest równie dostępny, jak kilka lat temu? - Rok 2019 był rekordowy jeśli chodzi o nasze wyjazdy. Biura podróży notowały najwyższe wskaźniki, a świat mieliśmy na wyciągnięcie ręki - przyznaje gość Czwórki. - Teraz wojna na Ukrainie zmienia układ geopolityczny świata. A branża turystyczna i podróżnicza są bardzo wrażliwe na to, co dzieje się na świecie. 

"Wracamy do miejsc, za którymi tęskniliśmy w pandemii"

Mimo to biura podróży dobrze przygotowały się do wakacyjnego sezonu, dając klientom możliwość wyboru. Ci zaś nie szukają nowych miejsc, tylko wracają do tych, które kochają, a przez pandemię nie mogli ich odwiedzać. - Jako "Soliści" prowadzimy badania dotyczące podróżniczych preferencji Polaków. W pierwszym momencie wojna na Ukrainie zniechęciła nas do wyjazdów, ale ten spadek zainteresowania był chwilowy i w dużej mierze zależał o indywidualnego podejścia - mówi ekspert. - Teraz na decyzję o tym, czy i gdzie jechać, wpływ mają pieniądze - inflacja, ceny walut i rosnące stopy procentowe kredytów. Nie rezygnujemy z urlopu, ale też planujemy go z większym rozsądkiem. I raczej bierzemy pod uwagę wyjazdy nie dłuższe niż tydzień, maksymalnie dziesięć dni.

Sprawdź także:

Lepiej pod polską gruszą czy na greckiej plaży?

W dzisiejszych czasach nie mamy komfortu, żeby powiedzieć "rzucam wszystko i jadę w świat", więc ci, którzy w pandemii odkryli Polskę dla siebie, na pewno w niej zostaną. - Z doświadczenia jednak widzę, że jeśli jest możliwość zagranicznej podróży, to chętnie z niej korzystamy - dodaje Marcin Glądała.

Posłuchaj
14:11 CZWÓRKA Czat Czworki - podroze 23.05.2022.mp3 Czy dla podróżników świat znów jest otwarty? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marcin Glądała (wiceprezes Klubu Podróżników "Soliści")

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Gdzie są teraz "wyspy szczęśliwe"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:20
"A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź" - prosił w jednym z wierszy poeta Konstanty Ildefons Gałczyński i tym samym wyraził pragnienie, które współdzielą teraz miliony ludzi na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie kamperem, a busem. Kogo spotkamy na turystycznym szlaku?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 19:26
Busem przez świat. Bus to nie kamper, ale też można w nim nieźle wypocząć. Okazuje się, że doskonale sprawdza się na spontaniczny wypad w gronie przyjaciół, jak i na rodzinną podróż przez kontynenty. 
rozwiń zwiń