Pandemia ustaje? Koniec koronawirusa? "Nadal musimy się pilnować"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 20:10
Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski zarekomendował premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania. - Uważnie obserwujemy dane i mamy nadzieję, że będzie to słuszna decyzja - mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Czy od kwietnia nie będziemy musieli używać maseczek?
Czy od kwietnia nie będziemy musieli używać maseczek?Foto: shutterstock/Drazen Zigic

Minionej doby potwierdzono w Polsce 4165 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. - To jest spadek o ponad 21 procent. Bardzo cieszę się, że wciąż widzimy utrzymującą się tendencję spadkową - mówił dziś w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Tymczasem pojawiają się pytania, o to, jaki wpływ na dalszy rozwój pandemii może mieć napływ uchodźców wojennych z Ukrainy. - To osoby, które są znacznie gorzej zaszczepione populacyjne niż Polacy i - na skutek wojny - także w gorszym stanie zdrowia. Naszym obowiązkiem jest się nimi zająć, zaopiekować, ale jednocześnie musimy pamiętać o własnym zdrowiu - podkreśla gość Czwórki. - Dlatego boję się, że kiedy odwołamy pandemię, w ogóle przestaniemy się pilnować. 

Odczucie, że pandemię mamy za sobą lub prawie za sobą towarzyszy nie tylko Polakom. - Wiele państw zdecydowało się w związku z wariantem omikron na bardzo dalekie znoszenie restrykcji. W szczególności w państwach, gdzie były one długie, dotkliwe i mocno przestrzegane. Różnica pomiędzy tym, co obowiązywało na jesieni, a tym, co obowiązuje obecnie, jest niezwykła - mówiła w Polskim Radiu Maria Libura, ekspert ds. ochrony zdrowia. Naukowcy przestrzegają przed takim hurraoptymizmem. W raporcie specjalistów od wirusologii i zdrowia publicznego przygotowanym dla rządu Wielkiej Brytanii jest wyraźnie wskazane, że najprawdopodobniej fakt, iż wariant omikron jest łagodniejszy, jest pewnego rodzaju przypadkiem i nie oznacza to jednocześnie, że kolejne warianty będą równie łagodne.

Posłuchaj
08:16 CZWÓRKA Czat Czworki - pandemia 21.03.2022.mp3 Pandemia koronawirusa - czy jest już w odwrocie? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Nie jestem zwolennikiem powrotu do sytuacji z początków pandemii i do obostrzeń, które wtedy obowiązywały. Ale pamiętajmy o tym, że na Zachodzie jest już szósta fala, która dotarła m.in. do Niemiec - zauważa dr Sutkowski. - Dlatego rekomendacje ministra zdrowia wprowadziłbym w życie nie od kwietnia, tylko jeden lub dwa miesiące później. Oczywiście, jeśli kolejna fala okaże się równie groźna, znów będziemy musieli wrócić do dyscypliny sanitarnej. Ale wrócić do obostrzeń jest zdecydowanie trudniej, niż je zdejmować.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Dr Aneta Afelt: dzięki szczepieniom zachowujemy standard życia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 19:45
- Każdy z nas powinien spotkać się z wirusem, najpełniej w warunkach kontrolowanych, kiedy podchodźmy do szczepienia. Dużo gorzej gdy będą to warunki niekontrolowane, nasza reakcja jeśli chodzi o skutki zdrowotne jest mało przewidywalna - mówiła w Polskim Radiu 24 Dr Aneta Afelt Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powikłania po COVID-19 u dzieci. "Praca serca wraca do normy po trzech miesiącach"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 07:22
Jak poinformował "Journal of the American Heart Association", czynność serca u dzieci, które przebyły wieloukładowy zespół zapalny związany z COVID-19 - zwanym MIS-C, wraca do normy w ciągu trzech miesięcy.
rozwiń zwiń